Korzybie (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Korzybie
Dworzec we wsi
Dworzec we wsi
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat słupski
Gmina Kępice
Wysokość 35 m n.p.m.
Liczba ludności (2006) 919
Strefa numeracyjna (+48) 59
Kod pocztowy 77-230
Tablice rejestracyjne GSL
SIMC 0745042
Położenie na mapie gminy Kępice
Mapa lokalizacyjna gminy Kępice
Korzybie
Korzybie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Korzybie
Korzybie
Ziemia 54°18′04″N 16°52′37″E/54,301111 16,876944

Korzybie (kaszb.Korzëbié, niem. Zollbrück) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice przy drodze wojewódzkiej nr 209 i na trasie linii kolejowej 405

Historia[edytuj]

Do momentu wstrzymania ruchu na liniach kolejowych do Bytowa i Darłowa przez Sławno, Korzybie stanowiło stację węzłową. Niegdyś był tutaj ośrodek wydobycia i przetwarzania kredy jeziornej. W latach 1900-1925 wybudowano większość budynków, w tym bloków kolejowych. Korzybie zostało zdobyte przez wojska radzieckie w marcu 1945 i włączone do Polski. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W tym też roku zaczęli pojawiać się pierwsi polscy osadnicy z dziećmi, które rozpoczęły naukę. 5 marca 1946 roku nastąpiło oficjalne otwarcie trzyklasowej szkoły podstawowej. Inicjatorką, organizatorką, pierwszą kierowniczką i nauczycielką była Zofia Bawolska. Wcześniej przeprowadzano niezbędne drobne remonty i naprawy, postarano się o coś do pisania na tablicy. Do nauki przystąpiło 15 dzieci. Pierwszymi uczniami były dzieci polskich osadników, którym ostatnie 6 lat zabrała wojna - a więc zwykle nie uczęszczające w tym okresie do szkoły. W trakcie tego pierwszego okresu nauki następowało promowanie uczniów z klas niższych do wyższych na podstawie stwierdzonej umiejętności czytania i liczenia.

W Korzybiu znajduje się zorganizowana przez Lasy Państwowe leśna ścieżka edukacyjna. Znajduje się tu także stadion klubu piłkarskiego Unia Korzybie. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.

13 lipca 2010 roku doszło w Korzybiu do zderzenia czołowego pociągów pasażerskich.

Sport[edytuj]

W Korzybiu istnieją dwa kluby sportowe:

  • KS Unia Korzybie – założony w 1999 klub piłkarski posiadający sekcje seniorów, juniorów i kobiet;
  • Korzybskie Rekiny-Kąpiele Morsów

W Korzybiu odbywają się cykliczne zawody sportowe:

Osoby z Korzybia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]