Kosciol.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kosciol.pl
Typ strony serwis informacyjny
Data powstania 2001
Rejestracja brak
Miejsce w Alexa 1 280 827[1]
Strona internetowa

Kosciol.pl – Ekumeniczny Serwis Informacyjny – internetowy ekumeniczny serwis informacyjny powstały w 2001 roku jako inicjatywa młodych polskich chrześcijan różnych wyznań. Początkowo w redakcji pracowali wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Zielonoświątkowego oraz Kościoła Prawosławnego.

W 2004 roku w wyniku podziału w redakcji serwisu część zespołu zdecydowała się powołać Ekumeniczną Agencję Informacyjną Ekumenizm.pl – EAI i prowadzić jej działalność na osobnej witrynie internetowej.

Ekumeniczny Serwis Informacyjny skupia się na informowaniu o życiu Kościołów i ich działalności ekumenicznej, a także na komentowaniu bieżących wydarzeń społeczno-religijnych. Witryna oprócz artykułów teologicznych i religioznawczych, zawiera również artykuły z innych dziedzin (historia, kultura, polityka). Istotnym celem Kosciol.pl jest również popularyzowanie duchowości chrześcijańskiej. Artykuły publicystyczne są dobierane tak, aby wyrażały różnorodność prądów teologicznych i postaw chrześcijan. Redakcja jako swoje motto przyjęła słowa przewodniczącego Papieskiej Komisji do Spraw Środków Społecznego Przekazu, arcybiskupa Foleya o trzech dziennikarskich cnotach: Wszystkie formy społecznego przekazu powinny uznawać trzy podstawowe priorytety. Pierwszym z nich jest prawda – nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przekazywania kłamstw. Drugi priorytet to wrodzona godność każdego człowieka – zawsze należy ją wzmacniać a nie umniejszać w dziennikarskich przekazach. Trzeci to pożytek społeczny – praca dziennikarska powinna służyć dobru społeczności i nie ranić jej moralnie lub też w jakikolwiek inny sposób. Jeśli wszyscy ludzie mediów będą w swojej pracy kierowali się tymi pryncypiami, świat stanie się szczęśliwszym miejscem.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Zespół Redakcyjny

  • Joanna Gacka – Redaktor Naczelny
  • Grzegorz Gacki
  • Mateusz Dunikowski
  • Robert Opala

Stali współpracownicy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. How popular is Kosciol.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2015-10-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]