Kosieczyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kosieczyn
Dwór Lossowów
Dwór Lossowów
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat świebodziński
Gmina Zbąszynek
Liczba ludności (2015) 883[1]
Strefa numeracyjna (+48) 068
Kod pocztowy 66-210
Zbąszynek
Tablice rejestracyjne FSW
SIMC 0916970
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Kosieczyn
Kosieczyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kosieczyn
Kosieczyn
Ziemia52°13′43,04″N 15°49′14,94″E/52,228622 15,820817
Pałac Zakrzewskich

Kosieczyn (do 1945 niem. Kuschten[2]) – wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim w powiecie świebodzińskim w gminie Zbąszynek.

Wieś szlachecka Kosziczino położona była w 1581 roku w powiecie kościańskim województwa poznańskiego[3]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Historia[edytuj]

To stara polska wieś, która w XIII wieku była własnością zakonu cystersów z Obry. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana w roku 1334 jako Kosiczyn, następnie powtórnie odnotowany w 1396 roku jako Koszeszino[2]. W latach 1396-1403 pierwszym znanym właścicielem dóbr w Kosieczynie był Maciej Wata z Nądni. Po jego śmierci „Koszeszino” przeszło w ręce wdowy i synów. Za ich czasów został ufundowany drewniany kościół oraz jego uposażenie[4]. Jego budowa zostaje ukończona w roku 1408 i zostaje on konsekrowany przez poznańskiego biskupa Wojciecha Jastrzębca.

W roku 1406 zostaje erygowana parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza[5]. Wiadomo, że w 1520 roku kościół kosieczyński należał do parafii w Chlastawie, a na początku XVII wieku przejęli go na krótko protestanci. Remont świątyni przeprowadzono w XIX lub na początku XX wieku podczas którego dokonano zmian w układzie otworów okiennych, po południowej stronie wycięto nowe okna oraz otwór drzwiowy[4]. Kosieczyńska świątynia po 1945 roku stanowiła filię parafii w Zbąszynku, ale w 1957 roku stała się na powrót kościołem parafialnym. W ciągu następnych lat kilkakrotnie podejmowano remont budowli, jednak najbardziej profesjonalna i z zachowaniem sztuki konserwatorskiej rewaloryzacja została rozpoczęła przed kilku laty[4].

W XVI wieku odnotowani byli nowi właściciele dóbr – członkowie rodziny Kosickich, a następnie[6], od 1574 roku także Jana Zakrzewskiego[4][7], Jana Jaromierskiego, Macieja Proski, Sebastiana Dąbrowskiego oraz Jana Lutomskiego. Później odnotowano następne rodziny będące właścicielami dóbr: von Luck, von Prittwitz, von Lossow. von Schlichling oraz Bronikowskich i Dziembowskich[4].

W XIX w. Kosieczyn znajduje się rękach Zakrzewskich. W tym czasie wieś znalazła się w powiecie międzyrzeckim. Działała tu poczta; ale nie wiadomo, czy była szkoła, wspomniana w wizytacji Braneckiego z roku 1640 ("Dom szkolny w Kosieczynie jest dostateczny, ale dach w nim zły. Rektorem szkoły jest Andrzej z Kopanicy"). W drugiej połowie XIX w. wieś liczyła 92 domy, zamieszkiwane przez 669 osób (480 ewangelików i 189 katolików). Majątek ziemski obejmował folwark Kosieczyn, Nowy Gościniec i folwark Bronikowo zamieszkiwane przez 213 osób (84 katolików i 129 ewangelików). W majątku (1 251 ha) należącym do Wojciecha Zakrzewskiego znajdowała się gorzelnia, browar, cegielnia i fabryka serów.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[8]:

 • kościół parafialny rzymsko-katolicki pod wezwaniem śś. Szymona i Judy, drewniany - modrzewiowy o konstrukcji zrębowej, fundowany najpewniej na przełomie XIV i XV wieku lub nieco wcześniej - w 1389 roku[4]. Jest to jednonawowa budowla wzniesiona na planie prostokąta w konstrukcji zrębowej, z węższym, również prostokątnym prezbiterium. Po wschodniej stronie na przedłużeniu prezbiterium, znajduje się zakrystia, zaś wieża po zachodniej. W konstrukcji szkieletowej zbudowano oba obiekty. Dachami dwuspadowymi zostały nakryte nawa oraz prezbiterium, natomiast wieża hełmem namiotowym. Kształt prostokątny mają okna nawy i prezbiterium oraz drzwi[4]. Przez dwa otwory umieszczone w przyziemiu wieży i zakrystii prowadzi wejście do wnętrza świątyni, które zachowało pozorne sklepienie kolebkowe. Pod nawą znajduje się krypta. Rzeźbiona pieta gotycka, umieszczona w bocznym ołtarzu, a także późnorenesansowa ambona należy do najstarszego wyposażenia świątyni. Ołtarz główny pochodzi z okresu baroku[4].
 • dawny cmentarz przy kościele, nieczynny, z XV-XX wieku
  • ogrodzenie, murowane z XV wieku
 • dom, szachulcowy, z XVIII wieku

inne zabytki:

 • barokowy dwór, wzniesiony w końcu XVIII wieku przez spolszczoną rodzinę Lossowów [9]. Budynek został zbudowany na planie prostokąta i jest parterowym, częściowo podpiwniczonym budynkiem nakrytym wysokim dachem mansardowym z wystawkami. Pseudoryzalit z wejściem głównym, zwieńczony trójkątnym szczytem o wolutowych spływach mieści się w środkowej części elewacji frontowej[9]. Detalu architektonicznego pozbawione są elewacje. Wiadomo, że pierwotnie parter pseudoryzalitu był boniowany. Wnętrze dworu w znacznym stopniu zostało przekształcone, co wiązało się z jego przeznaczeniem na mieszkania dla pracowników Stacji Hodowli Roślin w Kosieczynie. Majątek należący do rodziny von Lossow w XVIII wieku został przejęty przez Zakrzewskich[9].
 • w połowie XIX wieku we wsi powstał neogotycki dwór Zakrzewskich. Murowana rezydencja Zakrzewskich została założona na rzucie prostokąta. Ryzalitami, tarasem i gankiem wzbogacono elewacje. Ta neogotycka budowla o urozmaiconej bryle charakteryzuje się zróżnicowanym detalem architektonicznym, jak sterczyny czy różnorodny wykrój okien. Wewnątrz pałacu zachowała się dekoracyjna posadzka ganku, piec kaflowy i stolarka drzwiowa[9].
 • zabytkowa, XIX-wieczna kuźnia, którą obecnie można oglądać w skansenie w Ochli.

Znani kosieczynianie[edytuj]

Przypisy

 1. Strona Internetowa Gminy Zbąszynek. [dostęp 23.03.2016].
 2. a b Garbacz 2011 ↓, s. 191.
 3. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, Wielkopolska t. I, Warszawa 1883, s. 73.
 4. a b c d e f g h Garbacz 2011 ↓, s. 192.
 5. Kosieczyn - Parafia pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. kuria.zg.pl. [dostęp 2016-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-27)].
 6. Po dokonaniu podziału majątku
 7. Jeden z nich, Gustaw Zygmunt Adolf w roku 1835 otrzymuje dziedziczny tytuł hrabiowski od króla Prus Friedricha Wilhelma
 8. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego - stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 20.2.13]. s. 79.
 9. a b c d Garbacz 2011 ↓, s. 193.

Bibliografia[edytuj]

 • Krzysztof Garbacz: Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego tom 1. Zielona Góra: Agencja Wydawnicza „PDN”, 2011, s. 191-193. ISBN 978-83-919914-8-0.