Kosmatek pospolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kosmatek pospolity
Tropinota hirta
(Poda, 1761)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Nadrodzina żukokształtne
Rodzina poświętnikowate
Podrodzina kruszczycowate
Plemię Cetoniini
Podplemię Cetoniina
Rodzaj Tropinota
Podrodzaj (Epicometis)
Gatunek kosmatek pospolity

Kosmatek pospolity (Tropinota (Epicometis) hirta) – gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny kruszczycowatych.

Imago żywi się nektarem z kwiatów. Podczas żerowania pyłek przyczepia się do włosków owada, który zatem przyczynia się do zapylenia kwiatów.

Epicometis hirta.jpg

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rozprzestrzeniony jest od środkowej i południowej części Europy przez Azję Mniejszą i Kaukaz po Turkmenistan i Syberię Zachodnią[1].

Imago występuje od kwietnia do czerwca. Jako gatunek typowo wiosenny preferuje rośliny posiadające żółty kolor kwiatów[2]. Spotykany na kwiatach takich jak mniszek lekarski, pięciornik wiosenny, bez czarny i śliwa tarnina. Zasiedla stanowiska otwarte i ciepłe, o glebach przepuszczalnych. W Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej obserwowany jest stosunkowo często, a lokalnie nawet licznie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Chrząszcze – Coleoptera. Scarabaeoidea, Dascilloidea, Byrrhoidea i Parnoidea.. 1983, seria: Katalog Fauny Polski t. XXIII z. 9.
  2. Dawid Marczak, Radosław Mroczyński, Materiały do poznania fauny Kampinoskiego Parku Narodowego: Scarabaeidae. Część 1. Podrodziny: Melolonthinae, Sericinae, Rutelinae, Dynastinae i Cetoninae. [dostęp 2017-05-12].
  3. M. Bunalski i inni, Materiały do poznania rozmieszczenia chrząszczy (Coleoptera) Zachodniej Polski. Część 6. Kruszczyce (Scarabaeidae: Cetoniinae), „Wiadomości entomologiczne”, 2, 34, 2015, s. 12-29.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pławilszczikow Klucz do oznaczania owadów
  • S. Bily Chrząszcze, wyd Delta