Kosmetyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kosmetyka)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kosmetyki do makijażu

Kosmetyki – grupa produktów służących do pielęgnacji, oczyszczania, ochrony i upiększania ciała.

Podział kosmetyków[edytuj]

Ze względu na część ciała dla których są przeznaczone:

Ze względu na grupę docelową:

Ze względu na funkcję:

  • czyszczące
  • pielęgnujące i ochronne
  • zapachowe
  • do zmiany wyglądu, czyli kosmetyki kolorowe

Wiele z kosmetyków należy naraz do kilku z tych grup. Np: mydło może jednocześnie czyścić i nawilżać (czyli pielęgnować) skórę.

Środki czyszczące[edytuj]

Do tego rodzaju środków zalicza się preparaty, których głównym zadaniem jest utrzymywanie czystości. Środki czyszczące zwykle zawierają detergenty, rozpuszczalniki lub proszki usuwające niepożądane substancje z ciała człowieka. Są to między innymi:

Środki pielęgnujące i ochronne[edytuj]

Środki te służą przede wszystkim do utrzymywania powierzchni określonych części ciała w możliwie jak najlepszym stanie naturalnym. Część środków pielęgnujących ma też charakter leczniczy. Do tego rodzaju środków zalicza się:

i wiele innych.

Kosmetyki są przedmiotem regulacji ustawy z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach. 24.03.2009 Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa kosmetyków poprzez ustanowienie jasnych warunków jakie firmy muszą spełnić w kwestii oceny bezpieczeństwa produktów i ochrony zdrowia konsumentów. Rozporządzenie to nie zmienia obowiązujących przepisów dotyczących zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach[1].

Środki zapachowe[edytuj]

Środki te służą do nadawania określonym częściom ciała przyjemnego zapachu lub zapobiegania wydzielania się nieprzyjemnych woni. Zalicza się do nich:

Środki do zmiany wyglądu[edytuj]

Są to środki, które służą do świadomej, nienaturalnej, tymczasowej zmiany wyglądu. Zalicza się do nich:

Istnieją metody do trwałej zmiany wyglądu takie jak np: makijaż permanentny, przeszczepy skóry, przeszczepy włosów, oraz bardziej drastyczne operacje plastyczne, jednak na ogół nie zalicza się ich do środków kosmetycznych, choć granica między zabiegami upiększającymi i kosmetykami jest bardzo płynna.

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.