Kosmiczny Szeryf Gavan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kosmiczny Szeryf Gavan
宇宙刑事ギャバン
ilustracja
Gatunek tokusatsu
Kraj produkcji  Japonia
Oryginalny język japoński
Twórcy Toei Company
Główne role Kenji Ōba
Wakiko Kano
Liczba odcinków 44
Produkcja
Produkcja Itaru Hotta
Susumu Yoshikawa
Reżyseria Hattori Kazuyasu
Hideo Tanaka
Takeshi Ogasawara
Toshiaki Kobayashi
Scenariusz Kazue Abe
Mikio Matsushita
Nagai Tatsuro
Shozo Uehara
Susumu Takahisa
Tomomi Tsutsui
Tsuyoo Hayashi
Narracja Issei Masamune
Czas trwania odcinka 30 min.
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TV Asahi
Lata emisji 5 marca 198225 lutego 1983
Chronologia
Kontynuacja Kosmiczny Szeryf Sharivan

Kosmiczny Szeryf Gavan (jap. 宇宙刑事ギャバン Uchū Keiji Gyaban)japoński serial tokusatsu emitowany w latach 1982-1983. Jest pierwszą częścią serii Metal Hero. Serial wyprodukowany przez Toei w Japonii, liczył 44 odcinki. We Francji serial nosi nazwę X-Or.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ziemia zostaje najechana przez dowodzoną przez Dona Horrora Kosmiczną Organizację Przestępczą Makū, która przedtem zniszczyła ziemską kolonię kosmiczną. Makū planuje podbić cały kosmos, zaś Ziemia jest dla nich przeszkodą w uczynieniu wszechświata miejscem pełnym czystego zła. Żeby powstrzymać Makū, Zjednoczona Policja Galaktyczna wysyła na Ziemię kosmicznego policjanta Gavana, który od strony matki jest w połowie Ziemianinem. W walce pomagają mu jego partnerka Mimi, jej ojciec i przełożony Gavana Komandor Kom oraz jego asystentka Marin. Gavan pod swym ziemskim nazwiskiem Retsu Ichijōji osiedla się na Ziemi i podejmuje pracę w Klubie Jeździeckim Avalon.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Gavan (jap. ギャバン Gyaban) / Retsu Ichijōji (jap. 一条寺 烈 Ichijōji Retsu) – Gavan był pół Ziemianinem od strony swej matki Tamiko, a pół człowiekiem z planety Ptak od strony swego ojca Voicera, również policjanta kosmicznego. Urodził się na Ziemi, jednak większość życia spędził na rodzinnej planecie ojca i tam dołączył do Policji Galaktycznej. Kiedy powrócił na Ziemię użył swojego drugiego imienia i nazwiska matki. Ma wspólniczkę Mimi, która z czasem staje się jego dziewczyną. Jest uzbrojony w miecz laserowy, motocykl Cybarian, a także w Dorgirana- machinę przypominającą chińskiego smoka, która jest połączona z jego bazą. Kiedy zachodzi potrzeba, Gavan za pomocą komendy "Jouchaku" w 5 setnych sekundy aktywuje swój kombinezon bojowy (właściwie to strój jest wysyłany w formie cząsteczek z Dorgirana, które osiadają na Gavanie). Jest wysportowany, pracuje w Klubie Jeździeckim Avalon, jednak musi pogodzić ze sobą obydwa swe zajęcia. Gdy Gavan skończył swą misję i pokonał Makū, przekazał pałeczkę Denowi Idze - Sharibanowi i został awansowany na kapitana, zaś w serii Shaider bierze ślub z Mimi. Mimo swoich kontynuatorów, Gavan wciąż był aktywnym Szeryfem, walcząc między innymi wraz z Gokaigersami przeciwko Zangyack. W filmie Kosmiczny Szeryf Gavan Retsu został mianowany następcą Koma jako dowódcy Policji Galaktycznej. Nowym Gavanem stał się Ziemianin Geki Jūmonji.
 • Mimi (jap. ミミー Mimī) – córka Komandora Koma, partnerka i dziewczyna Gavana. Pomaga mu w walce, może zmienić się w papużkę. Na jakiś czas opuszcza Dorgirana by pomóc swej matce, jednak później wraca. Po pokonaniu Makū zostaje nauczycielką. W ostatnim odcinku Shaidera ujawnione zostało, że wyszła za Gavana.
 • Komandor Kom (jap. コム長官 Komu Chōkan) – ojciec Mimi, dowódca Policji Galaktycznej i przełożony Gavana. Przebywa na planecie Ptak, skąd udziela Gavanowi informacji i rad. Odszedł ze swojej funkcji w filmie Kosmiczny Szeryf Gavan przekazując ją Retsu.
 • Marin (jap. マリーン Marīn) – asystentka Komandora Koma, podczas nieobecności Mimi na Ziemi zastąpiła ją na jakiś czas.
 • Gōsuke Fuji (jap. 藤 豪介 Fuji Gōsuke) – podeszły wiekiem właściciel Klubu Jeździeckiego Avalon. Opiekuje się swą wnuczką Wakabą i jej bratem Yōichim. Marzy do odmłodzeniu się. Mimo że jest zdenerwowany częstą nieobecnością Gavana to bardzo go lubi.
 • Kojirō Ōyama (大山 小次郎 Ōyama Kojirō) - fotograf mający świra na punkcie UFO; stworzył maszynę pozwalającą je wykrywać. Po spotkaniu Gavana ich drogi skrzyżowały się. Ōyama często zastępuje go w klubie Avalon.
 • Voicer (jap. ボイサー Boisā) – zaginiony ojciec Gavana, poprzedni kosmiczny szeryf Ziemi. Został zdradzony przez swojego kompana Hunter Killera i wydany w ręce Makū. Przestępcy zmusili go do budowy działa mogącego zniszczyć całą planetę, jednak on cały czas pozostał nieugięty i ukrywał projekty owej broni. Mimo że Gavan uratował ojca od Makū, Voicer wkrótce zmarł z wycieńczenia. Projekt działa miał wypisany na swej ręce.
 • Alan (jap. アラン Aran) – kosmiczny szeryf z planety Beeze, której księżniczka została porwana przez Makū. Wspólnie z Gavanem, Alan uratował ją.
 • Den Iga (jap. 伊賀 電 Iga Den) – leśniczy będący potomkiem ninja z klanu Iga, przypadkowo omalże nie został zabity przez Bawoło Dublera. Po przetransportowaniu na planetę Ptak został hospitalizowany, zaś gdy Gavan pokonał Dona Horrora, Den przejął po nim funkcję obrońcy planety i stał się Kosmicznym Szeryfem Sharivanem, bohaterem następnej serii.

Kosmiczna Organizacja Przestępcza Makū[edytuj | edytuj kod]

Kosmiczna Organizacja Przestępcza Makū (jap. 宇宙犯罪組織マクー Uchū Hanzai Soshiki Makū), której liderem jest Don Horror, prowadziła działalności przestępcze w całej galaktyce jeszcze zanim zainteresowała się zasobami Ziemi. Są to główni antagoniści serii.

 • Don Horror (jap. ドン・ホラー Don Horā) – lider Makū, nieruchoma kreatura z sześcioma kończynami. Dąży do zawładnięcia nad całym kosmosem, a Ziemię uważa za przeszkodę stojącą na jego drodze podbojów. Zostaje zniszczony przez Gavana w ostatnim odcinku.
 • Hunter Killer (jap. ハンターキラー Hantā Kirā) – dawny Kosmiczny Szeryf i wspólnik ojca Gavana- Voicera, którego zdradził i dołączył do Makū jako prawa ręka Dona Horrora. Gdy San Dolva wrócił do swego ojca, ten skazał Hunter Killera na wygnanie. Hunter Killer przez resztkę swego honoru i chęci odkupienia się postanowił wspomóc Gavana, jednak został zabity przez Makū po odnalezieniu Voicera.
 • San Dolva (jap. サン・ドルバ San Doruba) – syn Dona Horrora i Kiby, wraz ze swą matką dołączył do Makū w miejsce wygnanego Hunter Killera. Posiada czerwoną zbroję oraz berło, w którym znajduje się mózg jego matki. Zostaje zabity w ostatnim odcinku przez Gavana.
 • Wiedźma Kiba (jap. 魔女キバ Majo Kiba) – matka San Dolvy, zakochała się w Don Horrorze, który nie czuł do niej niczego oprócz pogardy. Jej mózg znajduje się w berle San Dolvy i może zostać odtworzona w każdej chwili. Knuje plan eksterminacji Gavana, jednak ten zabija Kibę w ostatnim odcinku wraz z jej synem.
 • Crushery (jap. クラッシャー Kurasshā) – piechota Makū ubrana w czarne stroje. Crushery zwykle pojawiają się w grupach, ale nie stanowią dla Gavana żadnego problemu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Opening
 • "Uchū Keiji Gavan" (jap. 宇宙刑事ギャバン)
Słowa: Keisuke Yamakawa
Kompozycja: Michiaki Watanabe
Aranżacja: Kōji Makaino
Wykonanie: Akira Kushida
Ending
 • "Hoshizora no Message" (jap. 星空のメッセージ Hoshizora no Messēji)
Słowa: Keisuke Yamakawa
Kompozycja: Michiaki Watanabe
Aranżacja: Kōji Makaino
Wykonanie: Akira Kushida

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Imię głównego bohatera pochodzi od nazwiska francuskiego aktora Jeana Gabina.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]