Przejdź do zawartości

Kosmiczny Teleskop Spitzera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kosmiczny Teleskop Spitzera
ilustracja
Inne nazwy

SST (Spitzer Space Telescope), SIRTF (Space Infrared Telescope Facility)

Zaangażowani

NASA

Indeks COSPAR

2003-038A

Rakieta nośna

Delta II 7920H ELV

Miejsce startu

Cape Canaveral Air Force Station, Stany Zjednoczone

Orbita (docelowa, początkowa)
Okrążane ciało niebieskie

Słońce

Perycentrum

0,98 j.a.

Apocentrum

1,02 j.a.

Okres obiegu

363 dni

Nachylenie

0,0°

Mimośród

0,02

Czas trwania
Początek misji

25 sierpnia 2003 (05:35 UTC)

Wymiary
Wymiary

4,45 m × 2,1 m

Masa całkowita

865 kg

Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. SST, Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility) – należący do NASA teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego.

Teleskop, którego budowa kosztowała 670 milionów USD[1], został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Delta II 7920H ELV 25 sierpnia 2003 z przylądka Canaveral. Zakończył pracę w styczniu 2020 roku[potrzebny przypis]. SST został umieszczony na nietypowej orbicie heliocentrycznej, czyli wokółsłonecznej, zwykle satelity tego typu umieszcza się na orbicie geocentrycznej (obiegającej Ziemię). SST na swojej orbicie podąża za Ziemią i oddala się od niej o mniej więcej 0,1 jednostki astronomicznej rocznie. Na pokładzie SST znajdują się urządzenia przeznaczone do obserwacji promieniowania podczerwonego, średnica zwierciadła głównego teleskopu wynosi 85 cm, jest ono wykonane z berylu i w czasie pracy zostaje schładzane do temperatury 5,5 K (-267,7 °C).

W przeciwieństwie do większości teleskopów, których oficjalna nazwa jest nadawana przez instytucje naukowe, Teleskop Spitzera otrzymał swoją nazwę w wyniku konkursu otwartego dla wszystkich[2]. Nazwany został na cześć Lymana Spitzera, który w latach 40. jako pierwszy zaprezentował ideę umieszczania teleskopów w przestrzeni kosmicznej.

Zdjęcie galaktyki Andromedy (M31) zrobione przez Teleskop Spitzera w podczerwieni, 24 mikrometry

Odkryte obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]