Kosmita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kosmita, obcyhipotetyczny przedstawiciel inteligentnej formy życia pozaziemskiego.


Pojęcie kosmity i problematyki obcych pojawiło się już w Prawdziwej historii Lukiana z Samosat i w Opowieści o zbieraczu bambusu, a następnie spopularyzowane zostało w literaturze science fiction. Niektórzy ludzie uważają, że widzieli ich przylatujących w statkach kosmicznych (UFO) lub innego typu obiektach i byli przez nich "wzięci" celem badań i eksperymentów bądź zaginęli. Popularność uzyskała też teoria Ericha von Dänikena, według której kosmici odwiedzali Ziemię już w czasach prehistorycznych. Istnieją również teorie spiskowe przypisujące im ukryty wpływ na wydarzenia obecne.

Według Susan Blackmore wspomnienia tego typu mogą pojawiać się np. podczas snu w wyniku zaburzeń zegara biologicznego. Tego typu wspomnienia zbliżone są do efektu tzw. śmierci klinicznej, gdy po traumatycznych wydarzeniach jednostkom wydaje się, iż spotkały się z bóstwem czy Bogiem w zależności od przynależności do kręgu kulturowego i wyznawanej wiary. W obu przypadkach doznania są na tyle silne, że tego typu osoby są silnie przekonane o realności tego typu wydarzeń.

Nie ma w chwili obecnej wiarygodnych danych naukowych o istnieniu inteligentnych istot pozaziemskich, choć wielu naukowców zajmujących się astronomią, astrobiologią i filozofią jest zdania, iż choćby z przyczyn statystycznych gdzieś we Wszechświecie musi istnieć życie, w tym życie świadome (paradoks Fermiego).

W utworach popkultury spotyka się też czasem sytuacje, z których wynika, że inteligentni mieszkańcy Kosmosu pochodzą z Ziemi, jak np. w serialu animowanym Extreme Dinosaurs, lub serii Gwiezdne Wrota.

Przypuszczenia na temat ewentualnego nastawienia kosmitów są tematem licznych utworów fantastyczno naukowych. Temat ten pojawia się też wśród filozofów. W lutym 2011 roku 17 artykułów w Philosophical Transactions of the Royal Society omawiało ten temat. Michael Shermer przypuszcza na łamach Świata Nauki, że cywilizacja tak rozwinięta by nawiązać kontakt, będzie też nastawiona pokojowo uzasadniając, że ludzkość wraz z rozwojem cywilizacji staje się bardziej pokojowa[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Michael Shermer. Mit o złym obcym. „Świat Nauki”. nr. 7 (239), s. 80, lipiec 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380.