Kosmodrom Alcântara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kosmodrom Alcântara
Centro de Lançamento de Alcântara (CLA)
ilustracja
Status

aktywny

Położenie i warunki
Państwo

 Brazylia

Miejscowość

Alcântara

Najmniejsze możliwe nachylenie orbity

Największe możliwe nachylenie orbity

100°

Historia
Data otwarcia

1 marca 1983

Data pierwszego startu

21 lutego 1990

Położenie na mapie Maranhão
Mapa konturowa Maranhão, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kosmodrom Alcântara”
Położenie na mapie Brazylii
Mapa konturowa Brazylii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kosmodrom Alcântara”
Ziemia2°23′24″S 44°22′48″W/-2,390000 -44,380000
Strona internetowa

Kosmodrom Alcântarabrazylijski ośrodek do wystrzeliwania rakiet kosmicznych ze sztucznymi satelitami położony w pobliżu miasta Alcântara, nad Oceanem Atlantyckim. Położony najbliżej równika kosmodrom na świecie. Zarządzany przez brazylijskie siły zbrojne.

Budowę ośrodka planowano od 1979, a rozpoczęła się w 1982. Pierwszy start miał miejsce 21 lutego 1990 (rakieta sondażowa Sonda 2 XV-53). W 1994 Francja testowała tu rakiety Ongoron I i II.

22 sierpnia 2003 miała tu miejsce katastrofa rakiety VLS-1. Zginęło w niej 21 pracowników kosmodromu (rannych nie było). Zniszczone stanowisko startowe odbudowywane z pomocą Rosji.

Z uwagi na dogodne położenie, rząd Brazylii chce, aby w Alcantara zaistniał w przyszłości również ośrodek cywilny zarządzany przez Brazylijską Agencję Kosmiczną i z którego będzie startowało wiele rakiet komercyjnych. W 2003 podpisano wstępne porozumienia w tej sprawie z Ukrainą (rakieta Cyklon-4) i Izraelem (rakieta Shavit). Rosjanie widzą tu miejsce do startów dla swoich rakiet Proton i Angara, a Chińczycy dla rakiet Chang Zheng 4.

Planom rządu Brazylii stanowczo sprzeciwiają się mieszkający w okolicach rolnicy i mieszkańcy wsi, obawiający się przymusowego przesiedlenia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]