Kosmologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „kosmografia”. Zobacz też: Kosmografia (podręcznik).

Kosmologia (z gr. kósmos: porządek, wszechświat oraz lógos: słowo, nauka) – nauka w szerokim znaczeniu obejmująca ogólnie pojęty kosmos w ujęciu filozoficznym, przy czym termin ten dotyczy nie tylko współczesnych badań. W ściśle naukowym aspekcie kosmologia jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o strukturę i ewolucję Wszechświata. Natomiast pochodzenie Wszechświata, choć bywa przedstawiane jako ściśle związane z kosmologią, jest obszarem zainteresowania kosmogonii, a nie kosmologii[1].

Przed powstaniem nowożytnych nauk przyrodniczych, przy wyjaśnianiu zasad rządzących Wszechświatem łączono kwestie jego strony fizycznej z problemami natury metafizycznej (kosmologia religijna). Powstanie ogólnej teorii względności dało podstawę do tworzenia fizycznych modeli Wszechświata, a co za tym idzie do powstania kosmologii fizycznej, obejmującej kosmologię obserwacyjną i kosmologię teoretyczną[2][3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Cosmogony or Cosmology? (ang.). National Aeronautics and Space Administration (NASA).
  2. Krzysztof Maślanka. Refleksje o kosmologii współczesnej: kosmologia wczesnego Wszechświata (I). „Urania”. 3/1989, s. 77–80. PTMA. ISSN 0042-07-94. 
  3. George F.R. Ellis Issues in the Philosophy of Cosmology (2008) arXiv:astro-ph/0602280v2 (ang.)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]