Kosmologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „kosmografia”. Zobacz też: Kosmografia (podręcznik).

Kosmologia (z gr. kósmos: porządek, wszechświat oraz lógos: słowo, nauka) – pierwotnie dział filozofii rozpatrujący świat materialny w świetle jego ostatecznych przyczyn: termin ten, wprowadzony przez Christiana Wolffa, jest już dziś jednak rzadko stosowany, gdyż wyparty został przez zbliżony znaczeniem "filozofia przyrody"[1]. Obecnie oznacza on głównie naukę empiryczną poszukującą odpowiedzi na pytanie o strukturę i ewolucję Wszechświata. Natomiast pochodzenie Wszechświata, choć bywa przedstawiane jako ściśle związane z kosmologią, jest obszarem zainteresowania kosmogonii, a nie kosmologii[2].

Przed powstaniem nowożytnych nauk przyrodniczych, przy wyjaśnianiu zasad rządzących Wszechświatem łączono kwestie jego strony fizycznej z problemami natury metafizycznej (kosmologia religijna). Powstanie ogólnej teorii względności dało podstawę do tworzenia fizycznych modeli Wszechświata, a co za tym idzie do powstania kosmologii fizycznej, obejmującej kosmologię obserwacyjną i kosmologię teoretyczną[3][4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Antoni Podsiad, Słownik terminów filozoficznych, Instytut Wydawniczy Pax, 2000, s. 457.
  2. Cosmogony or Cosmology? (ang.). National Aeronautics and Space Administration (NASA).
  3. Krzysztof Maślanka. Refleksje o kosmologii współczesnej: kosmologia wczesnego Wszechświata (I). „Urania”. 3/1989, s. 77–80. PTMA. ISSN 0042-07-94. 
  4. George F.R. Ellis Issues in the Philosophy of Cosmology (2008) arXiv:astro-ph/0602280v2 (ang.)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]