Kostomlaty pod Milešovkou (zamek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kostomlaty pod Milešovkou (Sukoslav)
Obiekt zabytkowy nr rej. 42696/5-2632[1]
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Czechy
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy poł. XIV w.
Ważniejsze przebudowy poł. XV w.
Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa konturowa kraju usteckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kostomlaty pod Milešovkou (Sukoslav)”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kostomlaty pod Milešovkou (Sukoslav)”
50°33′15″N 13°52′47″E/50,554167 13,879722

Kostomlaty pod Milešovkou (także: Sukoslav[2]) – ruiny zamku na terenie Czech, w Średniogórzu, we wsi Kostomlaty pod Milešovkou (kraj ustecki), na wysokości 566 m n.p.m.[2]

Rekonstrukcja

Zamek został założony w pierwszej połowie XIV wieku przez właścicieli zamku Osek koło Cieplic, w miejscu wcześniejszego słowiańskiego grodziska. W pierwszej połowie XV wieku obiekt rozbudowano. W 1434 zamek został zdobyty przez husyckiego hetmana Jakoubka z Vřesovic. Należał potem m.in. do rodzin Berkov i Černínov. Od końca XVI wieku wspominany jest już jako opuszczony[2].

Do czasów obecnych przetrwały dwie walcowate wieże, przy czym wyższa z nich posiada galerię. Zachowały się też bramy, ściany obwodowe pałacu i fragmenty murów. Ze wschodniej części zamku otwiera się panorama na Czeskie Średniogórze, niektóre pasma Rudaw, a także na miasto Cieplice, a nad nim zamek Doubravská Hora. W pobliżu zamku bije źródło, z którego woda uchodzi za uzdrawiającą[2].

Według legendy na zamku ukazywać ma się duch Jakoubka z Vřesovic ze śladem husyckiego kielicha wypalonym na czole (hetman zdradził husytów i przeszedł na stronę cesarską)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Národní památkový ústav: Ústřední seznam kulturních památek České republiky (cz.). Nemovité památky. [dostęp 2016-01-01].
  2. a b c d e Vladimír Pohorecký, Tipy na výlet po rozhlednach a starých hradech, Praha, Wydawnictwo Radioservis, 2001, s.115-116, ​ISBN 80-86212-10-6