Koszmar Darwina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koszmar Darwina
Darwin's Nightmare
Gatunek film dokumentalny
Rok produkcji 2004
Data premiery Ziemia 1 września 2004
Polska 20 kwietnia 2007
Kraj produkcji  Francja
 Belgia
 Austria
Język angielski, suahili, rosyjski
Czas trwania 107 min
Reżyseria Hubert Sauper
Scenariusz Hubert Sauper
Zdjęcia Hubert Sauper
Montaż Denise Vindevogel
Produkcja Mille et une productions
COOP99 Filmproduktion
Saga Film
Dystrybucja Against Gravity
Nagrody
2004 Europejska Nagroda Filmowa
2005 Nagroda FIPRESCI
2006 Cezar za najlepszy debiut

Koszmar Darwina (oryg. Darwin's Nightmarefilm dokumentalny z 2004 roku w reżyserii Huberta Saupera[1]). Opowiada o ekologicznych i społecznych skutkach przemysłu rybnego w mieście Mwanza w Tanzanii.

Film miał prapremierę w 2004 na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Polska premiera miała miejsce w 2007 na festiwalu Afrykamera.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. XX w. do Jeziora Wiktorii wpuszczono okonia nilowego – drapieżny gatunek inwazyjny, który w krótkim czasie spowodował wymarcie setek lokalnych gatunków ryb. Reżyser przygląda się ekologicznym, społecznym i ekonomicznym konsekwencjom uzależnienia lokalnej gospodarki od przetwórstwa rybnego. Przeprowadza wywiady m.in. z właścicielami fabryk, rosyjskimi i ukraińskimi lotnikami, prostytutkami, rybakami, stróżem nocnym i wiejskim pastorem. Pokazuje panoramę problemów społecznych i tematów takich jak epidemia AIDS, bezdomność wśród dzieci, handel bronią, klęska głodu, negocjacje handlowe z Unią Europejską. Część tych problemów jest treścią książki Wymarzone jezioro Darwina. Dramat w Jeziorze Wiktorii, napisanej przez holenderskiego zoologa-ewolucjonistę i pisarza Tijsa Goldschmidta, który w latach 1981–1986 badał ekosystem wodny zatoki Mwanza. W czasie realizacji filmu Darwin's Nightmare był jednym z doradców naukowych[1]).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową i Wiedeńską Nagrodę Filmową w 2004, nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach, nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Współczesnego w Meksyku oraz nagrodę FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Sydney w 2005. W 2006 zdobył Cezara za najlepszy debiut. Był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny w 2006.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Darwin's Nightmare (2004). Production Credits (ang.). W: NYTimes.com [on-line]. [dostęp 2013-08-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]