Koszmar następnego lata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koszmar następnego lata
I Still Know What You Did Last Summer
Gatunek thriller, horror
Data premiery 13 listopada 1998 r.
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Danny Cannon
Scenariusz Trey Callaway
Główne role Jennifer Love Hewitt,
Freddie Prinze Jr.
Muzyka John Frizzell
Zdjęcia Vernon Layton
Scenografia Doug Kraner,
Jan K. Bergstrom
Kostiumy Dan Lester
Montaż Peck Prior
Produkcja Stokely Chaffin,
William S. Beasley,
Neal H. Moritz,
Erik Feig
Wytwórnia Mandalay Entertainment
Summer Knowledge LLC
Dystrybucja Columbia Pictures
Budżet 17 mln USD
Poprzednik Koszmar minionego lata
Kontynuacja Koszmar kolejnego lata
Nagrody
Blockbuster Entertainment Award
Golden Slate (nom.)
ALMA Award (nom.)

Koszmar następnego lata (tytuł oryg. I Still Know What You Did Last Summer) – amerykański horror z podgatunku slasher, będący kontynuacją dochodowego dreszczowca Jima Gillespiego z 1997 pt. Koszmar minionego lata. Główne role powtórzyli w nim Jennifer Love Hewitt jako Julie James oraz Freddie Prinze Jr. w roli Raya Bronsona. Osiem lat po premierze filmu na rynku wideo wydano kolejną część cyklu – Koszmar kolejnego lata.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Od masakry przedstawionej w pierwowzorze mija rok. Julie James, która jako jedna z nielicznych przeżyła atak szaleńca z hakiem, wciąż miewa koszmary związane z nieprzyjemnymi wydarzeniami z rodzimego miasteczka. Obecnie Julie studiuje w Bostonie, a jej rozchwiany związek z Rayem Bronsonem powoli zamienia się w zwyczajną przyjaźń.

Aby się zrelaksować, dziewczyna decyduje się na wyjazd na Bahamy wraz z kolegami ze studiów: Tyrellem oraz Karlą, która bilety na atrakcyjny urlop wygrała biorąc udział w konkursie organizowanym przez swoją ulubioną stację radiową. Do grupki wczasowiczów ma również dołączyć Ray, jednak niespodziewanie ulega tajemniczemu wypadkowi. Jego miejsce zajmuje kolega ze studiów Julie, Will Benson. Z chwilą przyjazdu grupy większość rezydentów okupowanego hotelu zaczyna wracać do domów z powodu zbliżającego się huraganu. Choć początkowo weekend zapowiada się interesująco, niespodziewanie na wyspie zaczyna dochodzić do morderstw. Sytuacja niepokoi Julie i dziewczyna opowiada swoim towarzyszom o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Okazuje się, że Karla nie wygrała wyjazdu na wakacje, ponieważ błędnie odpowiedziała na zadane pytanie, a cała sytuacja została specjalnie zaaranżowana przez nieznaną osobę. Giną pracownicy wyspy oraz Tyrell, a Julie dowiaduje się wkrótce, że sprawcą zamieszania jest w istocie Will, który – jak wskazuje jego nazwisko – jest synem Bena Willisa, mordercy z hakiem, który prześladuje Julie. W odpowiednim momencie na wyspie zjawia się Ray, który ratuje ukochaną z opresji. Podczas wszczętej walki Ben przypadkowo morduje swojego syna i atakuje Raya. Julie strzela do Bena z broni Raya.

Następnego dnia na wyspie zjawia się ekipa ratunkowa, by odratować Julie, Raya i Karlę. W ostatniej scenie Ray zostaje zamordowany przez Bena Willisa we własnym domu, a Julie zostaje przez niego wciągnięta pod łóżko.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Początkowo postać Karli miała być białoskórą dziewczyną, jednak ideę zmieniono, gdy w roli Karli postanowiono obsadzić piosenkarkę Brandy.
 • Czwarta część filmu, która ma pojawić się na ekranach kina na przełomie 2009 i 2010 roku, będzie przedstawiała wydarzenia rozgrywające się bezpośrednio po tym filmie.

Slogany reklamowe[edytuj | edytuj kod]

 • Niektóre sekrety będą prześladować cię do końca życia.
  • (ang.) Some secrets will haunt you forever.
 • Mężczyzna z hakiem powraca i tym razem jest naprawdę zły!
  • (ang.) The man with the hook is back, and this time, he's really mad!
 • Niektórzy ludzie nigdy nie zapominają...
  • (ang.) Some people never forget...
 • Nadal wiem.
  • (ang.) I Still Know.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]