Kot australijski mist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Australijski mist
Australijski mist
Australijski mist
Pochodzenie Australia
Nazwa angielska Australian Mist
Inne nazwy OzMist,

Spotted Mist / Marbled Mist

Standardy rasy
(według organizacji felinologicznych)
Inny WNCA
Punktacja za standard rasy
(według FIFe)
Uznane odmiany barwne

Australijski mistrasa kota domowego wyhodowana w Australii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kontynent australijski jest pozbawiony naturalnych kotów. Obecnie żyjące na nim koty zostały tam przywiezione przez kolonistów z Europy i Azji. Nazwa australijski mist została skrócona przez Australijczyków na OzMist.

Dr Truda Straede wyhodowała tę rasę kotów w 1976 roku. Nowa rasa została zarejestrowana w Royal Agricultural Society Cat Control w Nowej Południowej Walii na początku lat 80. Możliwość uczestnictwa w wystawach i zdobywania tytułów uzyskał australian mist w roku 1986. Pierwszym czempionem tej rasy został kotka Nintu Dardanos w 1988 roku. Koty tej rasy są bardzo popularne w Australii, ale słabo znane poza nią.

W lipcu 1998 roku nastąpił rozłam wśród hodowców tej rasy na:

  • Spotted Mist tradycyjne australijskie misty, mające na futerku małe plamki,
  • Marbled Mist australijskie misty mające na futerku podłużne pasy, układające się w marmurkowaty wzór.

Aktualnie zwolennicy obu odmian czynią starania o uznanie ich za odrębne rasy. Koty zawdzięczają swój niepowtarzalny wzór na futerku działaniu podwójnego recesywnego genu.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Misty są genetycznie spokrewnione z kotami:

Są to koty o umiarkowanej wielkości, okrągłej główce z dużymi uszami i oczami. Futerko mista jest krótkie i sprężyste. Ogon dosyć gruby, mięsisty. Dopuszcza się wszystkie odmiany barwne, ale najczęściej spotykane kolory futerka to: ciemnobrązowy, czekoladowy, niebieski, liliowy, złocisty. Oczy duże i ekspresywne są we wszystkich odcieniach koloru zielonego. Niepożądane dla tej rasy są wszelkie ekstremalne odchylenia w budowie.

Wadami dyskwalifikującymi dla tej rasy są oczy złote, pomarańczowe i bursztynowe, białe końcówki łap oraz delikatna budowa kości. Koty niebieskookie, choć dopuszczane do wystaw, są oceniane niżej.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Są to zgodne koty, lubiące żyć w małych grupkach zawierających także kastraty, młodzież i koty innych ras. Australijskie kotki są wspaniałymi i opiekuńczymi matkami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]