Kot bengalski (rasa kota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kot bengalski
Kot bengalski
Kot bengalski
Kod EMS BEN
Kategoria|Kot III
Pochodzenie USA
Nazwa angielska Bengal
Inne nazwy leopardeta
Standardy rasy

(według organizacji felinologicznych)

FIFe standard
TICA standard
GCCF standard
AACE standard
ACFA standard
ACF standard
Punktacja za standard

(według FIFe)

głowa 20
oczy 10
korpus 25
futro kolor 20
futro jakość 20
kondycja 5
Uznane odmiany barwne
kod EMS BEN
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Kot bengalskirasa kota, uzyskana jako hybryda międzygatunkowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koty bengalskie powstały poprzez skrzyżowanie dzikiego kota bengalskiego (Prionailurus bengalensis) z kotem domowym, w celu uzyskania kota domowego o pięknym umaszczeniu, zbliżonym do lamparta. We wczesnych krzyżówkach wykorzystywano np. koty egipskie, Indian Maus, burmskie i nieuznane rasy domowe. W miarę rozwoju tej rasy czwarte pokolenie zostało ponownie skrzyżowane z Prionailurus bengalensis. Pierwsze trzy pokolenia tej właśnie krzyżówki są uznawane jako rasowe bengale (foundation bengals). Ostateczna, całkowicie udomowiona, uznana przez międzynarodowe organizacje rasa, to tzw. SBT Bengals.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Są bardzo zwinne. Z łatwością dostają się na czubki drzew, potrafią też pokonywać duże odległości, wytrwale maszerując. Dobrze czują się również w środowisku wodnym, są świetnymi pływakami. Wiele dzikich kotów bengalskich wypróżnia się do wody, aby ukryć swój zapach przed drapieżnikami (ta cecha została zachowana).

Można się spodziewać, że nowa rasa, wywodząca się od dzikiego kota, odziedziczy po nim choć część tych cech. Ale w miarę jak kolejne pokolenia oddalają się od jego dziedzictwa genetycznego, niektóre z tych cech zanikają, można też nimi manipulować. U pierwszych pokoleń (foundation bengals) można zaobserwować pewną ostrożną inteligencję, niewątpliwie odziedziczoną po przodkach.

Potrzebują one bezpieczeństwa i zazwyczaj z trudem przychodzi im adaptowanie się do jakichś zmian. Mają też problem z przywiązaniem się do człowieka, jeśli jednak tworzy się więź między kotem a jego właścicielem, to jest bardzo silna i jakiekolwiek jej naruszenie może spowodować trwałe zmiany w kociej psychice. Koty te nie są wojowniczo nastawione i gdy narazi się je na jakąś stresującą sytuację, zazwyczaj uciekają do cichego schronienia.