Kot brytyjski długowłosy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kot brytyjski długowłosy
Ilustracja
Kot brytyjski długowłosy
Pochodzenie

Wielka Brytania

Nazwa angielska

British Longhair

Wysokość

średni do dużego

Masa

4-7 kg

Standardy rasy
(według organizacji felinologicznych)
FIFe

standard

TICA

standard

GCCF

standard

ACFA

standard

CCA

standard

Inny

WCF WOC

Punktacja za standard rasy
(według FIFe)
Uznane odmiany barwne
Kod EMS

BLH

Kot brytyjski długowłosy – długowłosa rasa kota wyhodowana z połączenia kota brytyjskiego krótkowłosego z kotem perskim.

Historia rasy[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej znacznie zmniejszyła się liczba kotów brytyjskich. W latach 50. XX wieku w wyniku skrzyżowania tej rasy z persem niebieskim wzmocniono populację, tworząc jednocześnie nową, długowłosą odmianę.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Koty brytyjskie długowłose należą do dużych ras kotów. Ich ciało jest mocne i muskularne. Łapy są krótkie i mocne, ogon - niezbyt długi, zaokrąglony na końcu, tworzy pióropusz. Głowa wyraźnie zaokrąglona, osadzona na krótkiej szyi. Nos szeroki i prosty, z lekkim zaokrągleniem u nasady. Uszy małe, krótkie, szeroko otwarte i szerokie u nasady. Oczy duże i okrągłe, szeroko rozstawione. Futro odstające, puszyste, gęste i proste. Pożądane są kryza i portki (grubsze futro w okolicach szyi i ud). Najpopularniejsze ubarwienie to niebieski i liliowy, choć odnotowano wiele innych odmian barwnych.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Kocięta mają dużo energii, ale dorosłe osobniki są dość spokojne. Osobniki tej rasy nie wykazują zamiłowania do wspinania się i wchodzenia na meble. Koty te są inteligentne i mają wyrazisty charakter. Są dumne, pewne siebie i ciekawskie. Potrafią szybko przywiązać się do swojego opiekuna[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Śledzińska-Adamczak. „Kocie Sprawy”. nr 05/2008. s. s.10-12. 
  • Małgorzata Młynek: Koty: Encyklopedia: Wybrane rasy. 2017, s. s.46-47.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Młynek, Koty : encyklopedia : wybrane rasy, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Dragon, 2017, s. 46-47, ISBN 978-83-7887-500-0, OCLC 1036674639 [dostęp 2023-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]