Kot doński sfinks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Doński sfinks
Ilustracja
Doński sfinks
Kod EMS DSP
Kategoria III
Pochodzenie Rostów nad Donem
Nazwa angielska Don Sphynx, Don Hairless
Standardy rasy
(według organizacji felinologicznych)
FIFe standard
TICA standard
Punktacja za standard rasy
(według FIFe)
Głowa 25
Uszy 5
Korpus 30
Futro jakość 35
Kondycja 5
Uznane odmiany barwne
Kod EMS DSP

Doński sfinks (kod EMS: DSP) – rzadka rasa kota, wstępnie uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną w maju 2006.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kot tej rasy narodził się w 1987 w mieście Rostów nad Donem (stąd nazwa: sfinks znad Donu) i wabił się Warwara.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Dońskie sfinksy są kotami nagimi. Charakteryzują się mocnym kośćcem oraz mnóstwem zmarszczek. Koty tej rasy mają wysoko postawione uszy, które są lekko przezroczyste pod światło oraz kręcone wibrysy.

Można je spotkać w wielu odmianach barwnych: jednobarwne tabby, bikolor, van, arlekin. Koty te rodzą się z delikatną sierścią, która jednak zanika zanim kot skończy rok.

Cechą odróżniającą dońskie sfinksy od innych kotów jest podwyższona temperatura ciała. Są one wyjątkowo spokojne i przyjaźnie nastawione do ludzi.

Temperament i charakter[edytuj | edytuj kod]

Sfinks doński wykazuje niezwykłe przywiązanie do właściciela. Jest wesoły, łagodny, uczuciowy i przyjazny, chętnie przesiaduje na kolanach, choć nie lubi nadmiernych pieszczot. Ma zrównoważony charakter i umiarkowany temperament, jest ciekawski i wszędobylski. Dobrze adaptuje się w grupie kotów.