Kot w butach (film 2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kot w butach
Puss in Boots
Ilustracja
Dworzec Poznań Główny przed premierą filmu
Gatunek animowany
przygodowy
familijny
komediowy
fantasy
Data premiery 4 listopada 2011
Polska 5 stycznia 2012
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 90 minut
Reżyseria Chris Miller
Scenariusz David H. Steinberg,
Tom Wheeler,
Brian Lynch,
Walt Dohrn
Główne role Antonio Banderas,
Salma Hayek,
Zach Galifianakis
Muzyka Henry Jackman
Produkcja Andrew Adamson,
Guillermo del Toro
Wytwórnia DreamWorks Animation
Dystrybucja Stany Zjednoczone Paramount Pictures Polska UIP
Kontynuacja Kot w butach 2

Kot w butach (ang. Puss in Boots) – amerykański film animowany komputerowo z 2011 roku. Film opowiada o wczesnych przygodach Kota, jeszcze zanim poznał Shreka. Specjalizujący się w szermierce rudy bohater organizuje skok, którego celem jest kradzież mitycznej gęsi znoszącej złote jaja.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia losy słynnego Kota jeszcze przed spotkaniem Shreka. Jako kocię mieszka on w sierocińcu. Zostaje wrobiony przez swego przyjaciela, Humpty Dumpty'ego, w kilka przestępstw, przez co jest zmuszony do ucieczki z miasta. Postanawia odszukać legendarną gęś znoszącą złote jaja. Gdy dowiaduje się, gdzie jest magiczna fasola, która ma pomóc mu w odnalezieniu zwierzęcia, wybiera się po nią do małżeństwa, którego wszyscy się boją. Podczas próby kradzieży nasion spotyka innego kota, który przeszkadza mu w realizacji planu. Okazuje się, że kot ten to naprawdę kocica i pracuje dla starego, znienawidzonego przyjaciela Kota - Humpty Dumpty'ego. Humpty chce wyruszyć razem z nimi w podróż po gęś. Kot ulega i razem z nowo poznaną kotką Kitty Kociłapką i Humptym wyrusza w niezapomnianą przygodę.

Postaci[edytuj | edytuj kod]

  • Kot w butach (Puszek) – Główna postać, bohater wszystkich filmów o Shreku (oprócz pierwszej). Mieszkał w sierocińcu. Był zmuszony do ucieczki z miasta po tym, jak został wrobiony w rozmaite przestępstwa przez swojego najlepszego przyjaciela. Pragnie zdobyć magiczną fasolę, aby odszukać legendarną gęś znoszącą złote jaja. Na swojej drodze napotyka dawnego, znienawidzonego przyjaciela oraz nowo poznaną Kitty Kociłapkę. Wspólnie ruszają na poszukiwania zwierzęcia.
  • Humpty Dumpty – Najlepszy przyjaciel Kota z sierocińca. Jest jajkiem. Niegdyś wrabiał Kota w liczne przestępstwa, przez co rudy kolega go znienawidził. Mimo to podczas spotkania po latach, decydują się na współpracę. Humpty jest jednak przebiegły, chciwy i samolubny. Nie interesuje go przyjaźń z Kotem. Ma rozbudowany plan jak zdobyć złotą gęś. Całe życie siał fasolę, aby wreszcie zdobyć tą magiczną. Pod koniec filmu wykazał się jednak dobrym sercem, ponieważ kiedy Kot próbował uratować jednocześnie złotą gęś i jego, Humpty dobrowolnie zdecydował się na śmierć, po czym zamienił się w złote jajko.
  • Kitty Kociłapka – Współpracuje z Humpty'm. Dawni właściciele usunęli jej pazury, dzięki czemu teraz potafi niepostrzeżenie i fenomenalnie kraść. Początkowo była przeciwko Kotu, o czym on nie wiedział, po czasie jednak pojawiła się między nimi iskra miłości. Fenomenalnie walczy i tańczy flamenco. Czasami nosi maskę na twarzy, przez co Kot uderzył ją w głowę gitarą, myśląc, że to mężczyzna. Pod koniec filmu całuje się z Kotem.
  • Jack i Jill – Małżeństwo, którego wszyscy się boją. Zbrodniarze i kryminaliści. Są w posiadaniu magicznej fasoli, im również zależy na posiadani złotej gęsi. Po czasie okazuje się, że pracowali dla Humpty'ego. Zostają zmasakrowani przez gigantyczną gęś i pod koniec filmu znajdują się w ciężkim stanie w szpitalu.
  • Imelda – Właścicielka sierocińca, wychowywała, m.in.: Kota i Humpty'ego.
  • Złota gęś – Znosi złote jaja.
  • Gigantyczna gęś – Matka złotej gęsi. Jest ogromna.
  • Raoul – Klient w barze, do którego poszedł Kot. Ma pół brody, drugie pół Puszek zgolił mu mieczem. Zna historię o fasoli i gęsi. Ma tatuaż trzech fasolek na ramieniu, pnącza fasoli prowadzącego do zamku w chmurach na klatce piersiowej, złotej gęsi na plecach oraz złotych jaj na genitaliach. Po czasie okazuje się, że współpracował dla Humpty'ego. Prawdopodobnie zginął w czasie kąpieli, gdy gigantyczna gęś rzuciła wannę, w której on się znajdował, w powietrze.
  • Commandante – Kot uratował niegdyś jego matkę, ale ten mimo wszystko bardzo chce, aby ten trafił w końcu za kratki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria i tekst: Bartosz Wierzbięta
Dźwięk i montaż: Michał Skarżyński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Kot w Butach po raz pierwszy pojawił się w drugiej części Shreka. Po premierze trzeciej i czwartej części Shreka dystrybutorzy uznali, że Kot również cieszy się wielką popularnością i jest na tyle ciekawą postacią, aby zrobić o nim oddzielny film. W 2010 roku Antonio Banderas oznajmił w wywiadzie, iż nagrał pierwsze kwestie do nowego filmu DreamWorks „Kot w Butach”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]