Kotlina Hațeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kotlina Haţeg)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlina Hațeg
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska
Podprowincja Wyżyna Transylwańska
Makroregion Kotlina Hațeg
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Rumunia
okręg Hunedoara

Kotlina Hațeg (541.7) – makroregion fizycznogeograficzny Wyżyny Transylwańskiej w centralnej Rumunii (Siedmiogród). Obniżenie wcinające się między należące do Karpat Południowych góry Poiana Ruscă na zachodzie, Retezat na południu i Sebeș na wschodzie. Na północy łączy się z Doliną Środkowej Maruszy.

Kotlina Hațeg jest pochodzenia tektonicznego. Jest wypełniona skałami osadowymi z okresu miocenu, a po brzegach - górnej kredy. Dno kotliny leży na wysokości 500–800 m n.p.m. i jest pagórkowate wskutek pocięcia przez rzekę Strei. Południowo-zachodni narożnik kotliny kończy się przełęczą Poarta de Fier a Transilvaniei prowadzącą do doliny Temeszu. Południowo-wschodni narożnik kotliny kończy się przełęczą Bănița, za którą leży Kotlina Petroșani. Tędy prowadzą transkarpacka magistrala kolejowa i droga z Arad i Klużu do Krajowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Krystyna Jawecka (red.) Mapa przeglądowa Europy. Rumunia. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1983/84.
  2. Jerzy Kondracki Fizycznogeograficzna regionalizacja Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii w układzie dziesiętnym, „Przegląd Geograficzny”, tom LXVIII, z. 3–4, 1996, s. 457–466.
  3. Jerzy Kondracki Karpaty, wydanie drugie poprawione, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989, ​ISBN 83-02-04067-3​.
  4. Andrzej Maryański Rumunia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973.