Kotlina Południowosłowacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlina Południowosłowacka
Ilustracja
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Wewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Kotlina Południowosłowacka
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Słowacja
kraj bańskobystrzycki
Węgry
Nógrád
Borsod-Abaúj-Zemplén

Kotlina Południowosłowacka (516.1; słow. Juhoslovenská kotlina) – makroregion fizycznogeograficzny w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich w środkowej Słowacji i w północno-wschodnich Węgrzech.

Kotlina Południowosłowacka, według geografów polskich, stanowi pas szerokich 20 do 50 km obniżeń o przebiegu w przybliżeniu równoleżnikowym, dzielących pasma górskie Łańcucha Rudaw Słowackich na północy od pasm Średniogórza Północnowęgierskiego na południu. Składa się z kilku szerokich kotlin rozłożonych jedna za drugą i z jednej wyżyny, zamykającej ją od zachodu. Licząc od zachodu, są to następujące jednostki:

Pogórze Krupińskie jest zbudowane ze skał wulkanicznych. Kotliny są wypełnione trzeciorzędowymi osadami morskimi o miąższości 3-4 km.

Geografia słowacka również wyróżnia Kotlinę Południowosłowacką (Juhoslovenská kotlina) jako odrębny region fizycznogeograficzny, ale zalicza do niej tylko trzy kotliny - Ipelską (Ipeľská kotlina), Łuczeńską (Lučenecká kotlina) i Rimawską (Rimavská kotlina), Pogórze Krupińskie (Krupinská planina) zaliczając do regionu Średniogórza Słowackiego (oblasť Slovenské stredohorie) i w ogóle pomijając kotlinę Borsod jako leżącą w całości na Węgrzech. Ponadto odmiennie ją klasyfikuje - wraz z Kotliną Koszycką (Košická kotlina) i Pogórzem Bodwiańskim (Bodvianska pahorkatina - w Polsce uznawane za część wyżyny Cserehát) Kotlina Południowosłowacka tworzy region "Obniżenia luczeńsko-koszyckie" (oblasť Lučensko-košická zníženina).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Jawecka (red.): Mapa przeglądowa Europy. Czechosłowacja. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1983
  • Krystyna Jawecka (red.:) Mapa przeglądowa Europy. Węgry. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1985
  • Jerzy Kondracki: Karpaty, wydanie drugie poprawione, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989, ​ISBN 83-02-04067-3
  • Róbert Čeman (red.) Slovenská Republika. Zemepisný atlas, 2. vydanie, Mapa Slovakia Plus s.r.o., b.m.w., 2007, ​ISBN 80-8067-138-9