Kotuń (województwo wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotuń
wieś
Ilustracja
Dwór w Kotuniu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

pilski

Gmina

Szydłowo

Liczba ludności 

690

Strefa numeracyjna

67

Kod pocztowy

64-930[2]

Tablice rejestracyjne

PP

SIMC

0529870

Położenie na mapie gminy Szydłowo
Mapa konturowa gminy Szydłowo, na dole znajduje się punkt z opisem „Kotuń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kotuń”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kotuń”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kotuń”
Ziemia53°07′34″N 16°38′34″E/53,126111 16,642778[1]

Kotuń (niem. Kattun)wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.

Pierwotna, słowiańska nazwa tej miejscowości miała brzmieć Kutno, choć inne źródła podają, że wywodzi się od strumyka o nazwie Kotuń. Była folwarkiem należącym do starostwa ujsko-pilskiego, założonym na gruntach miejskich Piły (niem. Schneidemühl) w latach 1586-1617. Z czasem osada rozwinęła się w wieś. Podczas wojen szwedzkich (1655-1660) Kotuń został silnie zniszczony. W 1789 roku liczył 23 domostwa. Najstarsze budynki tutejszego majątku ziemskiego liczącego ok. 9 ha wraz z okazałym pałacem pochodzą z II połowy XIX wieku. Sam pałac zbudowany w stylu modernistycznym jest prosty w bryle i posiada dwie kondygnacje. Powstał około 1900 roku i wraz z budynkami gospodarczymi oraz parkiem figuruje w rejestrze zabytków. Przed pałacem znajduje się dorodny okaz chronionego prawem dębu szypułkowego.

Jednym z pierwszych właścicieli folwarku był polski szlachcic Kilian Pobolski i od jego nazwiska nazwano tamę Pobolski i most Pobolski. Po nim właścicielem został szlachcic Bielawski, a następnie W 1669 r. folwark dzierżawił Bokorowski. W czasie I rozbioru Polski folwark w Kotuniu stał się własnością królewską, a 3 lipca 1812 r. kupił go królewski urzędnik skarbowy Kegel. W 1831 r. właścicielem zostaje jego syn Wilhelm Kegel, a od 1892 r. Franz Modrow z Wrzącej.

Po drugiej wojnie światowej Kotuń składał się z dwóch części. Do pierwszej należał majątek z pałacem i czworakami, na bazie którego powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne specjalizujące się w hodowli bydła. Wokół PGR powstało osiedle domów wielorodzinnych, w których zamieszkali pracownicy PGR. Drugą część zamieszkiwali rolnicy indywidualni oraz pracownicy cegielni powstałej na początku XX wieku i funkcjonującej do końca lat 80 XX wieku.

Początek lat 90. XX wieku to trudny okres dla mieszkańców tej miejscowości. Wówczas likwidacji uległo Państwowe Gospodarstwo Rolne, w cegielni wygaszono piec, a większość mieszkańców pozostała bez pracy.

Kotuń jest dziś siedzibą sołectwa zamieszkałego przez ponad 700 mieszkańców i obejmującego zasięgiem także miejscowość Cyk (niem. Klappstein).

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

We wsi znajdowała się dawniej cegielnia - obecnie budynki jej zostały rozebrane, a na jej terenie budowane są stawy.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 59840
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 531 [zarchiwizowane 2022-10-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]