Przejdź do zawartości

Kotys VIII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotys VIII
król Tracji
Okres

od 12 n.e.
do 18 n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

sapejska

Data śmierci

18 n.e.

Ojciec

Remetalkes I

Matka

Pytodoris I

Żona

Antonia Tryfena

Dzieci

Remetalkes III,
Polemon II,
Kotys IX,
Pytodoris II,
Gepaepyris

Kotys VIII lub Kotys III, właśc. Gajusz Juliusz Kotys VIII (gr.: Κότυς, Kótys) (zm. 18 n.e.) – król Tracji od 12. Syn króla Tracji, Gajusza Juliusza Remetalkesa I i królowej Pytodoris I.

Rządy[edytuj | edytuj kod]

Kotys VIII należał do trackiej dynastii sapejskiej. Między 1 a 10 r. otrzymał prestiżową godność publiczną. Była nim funkcja eponimicznego archonta w Atenach. Po śmierci ojca objął tron Tracji razem ze stryjem Reskuporisem III, młodszym bratem Remetalkesa I. Po dokonaniu podziału Tracji przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, objął lepszą ziemię na południe od Hemus (dziś Stara Płanina), czyli „południowe” królestwo. Znajdowało się tam większość miast. Stryj natomiast otrzymał Ripe Thraciae (Tracki brzeg). Respuporis III nie był zadowolony z otrzymanego działu, ponieważ jego ziemia była uboższa oraz zagrożona najazdami plemion z północy. Wstrzymywał się od jawnego buntu w stosunku do Kotysa VIII. Dopiero po śmierci Oktawiana Augusta, postanowił przejąć kontrolę nad państwem bratanka po roku 14. Rzym postanowił interweniować dyplomatycznie, ale bez skutku. Reskuporis dawał bowiem fałszywe oznaki pojednania. W 18 r. porwał znienacka Kotysa VIII i kazał go zabić. W tym czasie przybył propretor Mezji Latiniusz Panduza z wezwaniem przed obliczem cesarza Tyberiusza w Rzymie. Obawiał się najgorszego. W 19 r. został pojmany i po otrzymaniu kary wygnania w Rzymie zginął zamordowany. Trację podzielono pomiędzy jego syna Remetalkesa II oraz niepełnoletnie dzieci Kotysa VIII. Opiekunem tych ostatnich był rzymski prokurator Trebellenus Rufus, znawca spraw trackich.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tacyt, historyk rzymski, opisał Kotysa, jako człowieka łagodnego charakteru, dobrej natury i zwyczajów. Rzymski poeta Owidiusz napisał list zaadresowany do niego. Wspominał w nim o jego kulturalnym smaku do literatury, zażądał od niego względów i ochrony jako brat poety.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Przed 12 r. Kotys VIII poślubił Antonię Tryfenę, księżniczkę pontyjską, córkę króla Pontu i Bosporu Marka Antoniusza Polemona I Eusebesa Sotera i królowej Pontu Pytodoris Filometor. Matka Tryfeny była córką Pytodorosa z Tralles i Antonii, córki triumwira rzymskiego Marka Antoniusza i jego drugiej żony Antonii Hybrydy.

Posiadał z żoną Antonią Tryfeną czworo dzieci (trzech synów i dwie córki):

Antonia Tryfena po śmierci matki rządziła Pontem od 33 do 55 r. Dopuściła do rządów swojego syna Polemona II w 38 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłum. S. Rościcki, Ossolineum, Wrocław 1997, s. 41 i in., ISBN 83-04-04386-6.
  • Tacyt, Roczniki, ks. II, rozdz. 64-67, [w:] Tacyt, Dzieła, przekł. S. Hammer, wyd. II, Czytelnik, Warszawa 2004, ISBN 83-07-02993-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]