Kowal z Podlesia Większego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kowal z Podlesia Większego – opowiadanie J. R. R. Tolkiena opublikowane w 1967 roku.

Książka stanowiła próbę wytłumaczenia słowa faerie za pomocą krótkiej historyjki o kucharzu i jego cieście. Miało to być częścią przedmowy Tolkiena do bajki George'a MacDonalda pt. The Golden Key. Jednak pomysł Tolkiena przeobraził w pełną opowieść.

Oryginalny tytuł miał brzmieć Wielkie Ciasto' (The Great Cake), lecz został zmieniony na Kowal z Podlesia Większego, stanowiący odniesienie do prac P.G. Wodehouse'a.

Pierwsza publikacja miała miejsce w bożonarodzeniowym wydaniu magazynu Redbook 23 listopada 1967 w Nowym Jorku. Ilustracje Pauline Baynes pojawiły się dopiero w wersji książkowej.

Opowieść nie ma związku ze Śródziemiem, z wyjątkiem motywu czarodziejskiego podróżnika, który udaje się do krainy znajdującej się poza realnym światem i która znajduje się zazwyczaj poza zasięgiem śmiertelników. (W ten sposób Kowala można porównać do Berena dostającego się do królestwa Doriath lub do Eärendila podróżującego do Amanu.)

Opowiadanie bywa publikowane w zbiorze wraz z nowelą Rudy Dżil i jego pies, do której ilustracje również wykonała Pauline Baynes. Obie historie, poza postacią autora, nic nie łączy.

Linki zewnętrzne[edytuj]