Koza śruboroga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koza śruboroga
Capra falconeri
(Wagner, 1839)
Koza śruboroga
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Podrodzina kozłowate
Rodzaj Capra
Gatunek koza śruboroga
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Koza śruboroga (markur) (Capra falconeri) – ssak z rodziny krętorogich. Wysokość w kłębie osiąga często ponad 100 cm, długość tułowia dochodzi do 180 cm, zaś ogon ma długość ok. 8-14 cm. Samce osiągają wagę do 110 kg, natomiast samice do 40 kg.

W okresie zimy markur ma umaszczenie koloru szarego natomiast w okresie letnim zmienia się ono na szarobrunatne czy też rudo-szare. Dorosłe samce rozpoznać można po długiej brodzie (ok. 25 cm) oraz po dłuższym poroście włosów na podgardlu i piersi.

U obu płci rogi są silne, proste i śrubowato skręcone. Ich długość dochodzi do 90 cm u samców, u samic są one znacznie mniejsze. Także w zależności od ich długości możemy zaobserwować na nich od 1,5 do 3 skrętów. W przeciwieństwie do Capra prisca skręt rogów u kozy śruborogiej jest następujący – róg prawy w prawo, róg lewy w lewo.

Markur występuje w górach południowo-zachodniej Azji (południowe części obecnej Rosji, północne Indie oraz Kaszmir). Trzyma się zwykle strefy pomiędzy 1500 a 2500 m n.p.m. Przebywa zarówno na terenach leśnych jak i na trawiastych i skalistych zboczach gór. Często także markura spotkać możemy w ogrodach zoologicznych, gdzie zwierzę doskonale się aklimatyzuje i bardzo łatwo rozmnaża. Uważa się go za przodka lub współprzodka ras kóz charakteryzujących się śrubowatym skrętem rogów.

Przypisy

  1. Capra falconeri. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).