Kozińce (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kozińce
Ilustracja
Kozińce (2018)
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Położenie Wisła
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Wysokość 776 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Kozińce
Kozińce
Ziemia49°37′05″N 18°53′49″E/49,618056 18,896944

Kozińce (776 m) – szczyt w Beskidzie Śląskim. Stanowi kulminację grzbietu, który biegnie w kierunku północno-zachodnim od szczytu Kubalonki i rozdziela doliny Wisły oraz Głębiczka (niżej – Kopydła).

Nazwa (pierwotnie w formie Koziniec) wiąże się z dawnym wypasaniem kóz w okolicznych lasach. Obecną nazwę (Kozińce w liczbie mnogiej) przeniesiono z rozrzuconego wokół szczytu osiedla.

Tereny podszczytowe Kozińców pokrywają polany, natomiast stoki w niższych partiach są w większości zalesione. Prawie na samym szczycie stoi budynek, w którym przez wiele lat mieściło się schronisko turystyczne na Kozińcach[1], schronisko młodzieżowe PTSM, a tuż obok – maszt wzniesionej w latach 60. XX w. telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Na północno-zachodnim stoku narciarski wyciąg orczykowy, rozebrany kilka lat temu.

Tuż na południe od szczytu krzyżują się szlaki turystyczne: szlak szlak turystyczny zielony z Wisły Nowej Osady na przełęcz Kubalonkę ze szlakiem szlak turystyczny żółty z Wisły Głębców na przełęcz Szarculę. Północne stoki Kozińców trawersuje szlak szlak turystyczny czarny z Wisły Nowej Osady do Wisły Głębców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 243–247. ISBN 978-83-925599-3-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław: Beskid Śląski. Pasmo Baraniej Góry. Przewodnik Turystyczny. Seria „Polskie góry” – nr 1. Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1994.