Koziołki poznańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koziołki poznańskie – jedna z atrakcji turystycznych Poznania. Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza.

Poznańskie koziołki
"Urządzenie błazeńskie", czyli koziołki
Poznańskie Koziołki "ubrane" we flagi z okazji przyznania Polsce Piłkarskich Mistrzostw EURO 2012
Film z trykania się koziołków

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas remontu Ratusza w XVI w. zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę oraz „urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki”. Zegar zainstalowano w 1551 roku. W roku 1675 piorun uderzył w wieżę, niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami. W 1913 r. koziołki powróciły na wieżę. Obecny mechanizm koziołków zamontowano w 1993 r.[1]

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Według jednej z wersji legendy ludowej kiedy po wielkim pożarze Poznania odbudowywano ratusz, to zegar na ratuszową wieżę zamówiono u mistrza Bartłomieja z Gubina. Rada miejska postanowiła to ważne wydarzenie hucznie uczcić. Zaplanowano wielką ucztę, na którą zaproszono do Poznania znakomite osobistości. Ponieważ pracy było co nie miara, kucharz do obracania głównego dania pieczeni z sarniego udźca na rożnie, wyznaczył młodego kuchcika Pietrka. Sarni udziec piekł się powoli a Pietrek był ciekawy jak wygląda mechanizm zegara. Młody kuchcik nie mogąc się doczekać końca pieczenia postanowił na chwilę zostawić pieczeń i tylko raz spojrzeć na zegar[2].

Jednak pod jego nieobecność pieczeń spadła do ognia i spaliła się na węgiel. Przerażony chłopiec pobiegł na pobliską łąkę, na której mieszkańcy miasta wypasali swoje zwierzęta. Porwał stamtąd dwa koziołki i zabrał je do ratuszowej kuchni. Koziołki jednak wyrwały się chłopcu i uciekły na gzyms ratuszowej wieży. Tam na oczach zgromadzonych mieszczan przestraszone dwa małe, białe koziołki zaczęły się bóść rogami. Widok ten tak rozbawił wojewodę i zaproszonych gości, że burmistrz darował Pietrkowi jego winę, a zegarmistrzowi polecił wykonać mechanizm, który każdego dnia będzie uruchamiał zegarowe koziołki. Od tego czasu każdego dnia gdy trębacz w samo południe gra hejnał z ratuszowej wieży zgromadzonej gawiedzi pokazują się dwa trykające się koziołki. A prawdziwe koziołki nie trafiły na stoły rajców miejskich i mieszczan lecz ściągnięto je z wieży i zwrócono ubogiej wdowie, ich prawdziwej właścicielce[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na koziołkach wzorowane są maskotki Lecha Poznań, które noszą imiona Ejber i Gzub[3]. W 2002 r. w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Radio Złote Przeboje poznańskie koziołki otrzymały imiona Tyrek i Pyrek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielkopolska ciekawie. Poznańskie koziołki. Historia prawdziwa [dostęp 2020-03-21]
  2. a b Legenda o koziołkach z ratuszowej wieży. regionwielkopolska.pl. [dostęp 2015-04-21].
  3. Wojciech Maćczak, Maskotki T-Mobile Ekstraklasy: Ejber i Gzub (Lech Poznań), gol24.pl [dostęp 2019-02-22] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]