Koziorożec kaukaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koziorożec kaukaski
Capra caucasica[1]
Güldenstädt i Pallas, 1783
Koziorożec kaukaski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Rodzina wołowate
Podrodzina koziorożce
Rodzaj Capra
Gatunek koziorożec kaukaski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Koziorożec kaukaski[3] (Capra caucasica) – ssak z rodziny wołowatych występujący w Górach Kaukaskich w Gruzji i południowo-zachodniej Rosji.

Wygląd[edytuj]

Sierść koziorożca kaukaskiego przyjmuje barwy od szarawej do kasztanowej. Boki są jaśniejsze od grzbietu, nogi ciemnobrązowe. Zwierzęta te mierzą od 120 do 165 cm, ważą 65 do 100 kg (samce są większe od samic). Rogi, o średniej długości 75 cm, występują u obu płci, choć u samców są dużo większe. Samce charakteryzują się niewielką bródką.

Tryb życia[edytuj]

Koziorożec kaukaski jest roślinożerny, żywi się głównie trawą, zimą w poszukiwaniu pożywienia może przejść do 20 km dziennie. Często liże też sól występującą naturalnie w górach. Najbardziej aktywny jest rankiem i po południu. Poza okresem godowym samce są samotnikami, samice żyją w grupach rodzinnych. W zimie koziorożce łączą się w stada liczące do 500 osobników i schodzą na niżej położone tereny.

Rozmnażanie[edytuj]

Sezon godowy koziorożca rozpoczyna się w późnym listopadzie, kończy w styczniu. Ciąża samicy trwa około 5 miesięcy, na świat przychodzi jedno, czasem dwa młode, które są karmione mlekiem przez następne trzy miesiące. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, samice – 5 lat. Koziorożec kaukaski może dożyć 13 lat.

Zagrożenie[edytuj]

Teren, na którym żyje koziorożec kaukaski obejmuje jedynie 4500 km², w związku z tym jest on bardzo czuły na zmiany w środowisku. Ponadto w XX w. stanowił cenną zdobycz myśliwską. W latach 90. liczebność tego gatunku oceniono na około 10 000 osobników. Głównymi naturalnymi wrogami koziorożców są wilki i rysie.

Bibliografia[edytuj]

  1. Animal Diversity Web [Dostęp 27 grudnia 2009]
  2. Ultimate ungulate [Dostęp 27 grudnia 2009]

Przypisy

  1. Capra caucasica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Capra caucasica. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.