Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach
2096/A z dnia 12.08.1986[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Węgierkach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węgierki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach

Wezwanie

Najświętsze Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Września
Mapa konturowa gminy Września, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach”
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa konturowa powiatu wrzesińskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach”
Ziemia52°19′19,20″N 17°40′14,52″E/52,322000 17,670700

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkachzabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Węgierkach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Zbudowany w latach 1904-1907 dla miejscowej parafii ewangelicko-unijnej. Przed wybuchem II wojny światowej należał do Parafii Podwęgierki Ewangelickiego Kościoła Unijnego w Polsce[2]. Przejęty przez katolików po roku 1945. Poświęcenie świątyni na użytek Kościoła rzymskokatolickiego miało miejsce 16 maja 1946. Parafię erygowano 1 października 1969. Konsekracja kościoła miała miejsce 9 października 1997. Do nawy z trójkątnym szczytem dobudowana jest z boku wieża na planie kwadratu. Przykryta jest czworobocznym dachem namiotowym. W rogu nawy kościoła znajduje się cylindryczna dobudówka stanowiąca klatkę schodową na chór. Dach świątyni jednokalenicowy przykryty jest dachówką. Obok kościoła znajduje się cmentarz.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 256 [dostęp 2012-06-22].
  2. Verzeichnis der Pfarrstellen, Gemeinden und der Geistlichkeit im Bereiche der Unierten Evangelischen Kirche in Polen, Poznań: Büro des Evangelischen Konsistoriums, 1939, s. 27.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]