Król Artur i Rycerze Sprawiedliwości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Król Artur i Rycerze Sprawiedliwości
King Arthur & the Knights of Justice
Inny tytuł Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 26
Spis odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka 30 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Polska TVP Regionalna
Lata emisji 1992-1993
Data premiery 13 września 1992

Król Artur i Rycerze Sprawiedliwości / Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu / Król Artur i kwadratowi rycerze Okrągłego Stołu (ang. King Arthur & the Knights of Justice) – amerykański serial animowany bardzo luźno oparty na legendach arturiańskich. Wspólne są tylko czas i miejsce akcji oraz imiona niektórych postaci. Pozostałe detale opowieści są oryginalne jak zbroje, broń, użycie Okrągłego Stołu oraz scenariusz. Wyprodukowany przez Golden Films, C&D Entertainment and Bohbot Entertainment. Pierwsza emisja miała miejsce w latach 19921993.

Emisja w Polsce[edytuj]

W Polsce serial był emitowany w paśmie wspólnym TV lokalnych (TVP Regionalna) pod nazwą Król Artur i kwadratowi rycerze Okrągłego Stołu[1] na początku drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych z polskim lektorem.

Historia[edytuj]

Jest 581 rok. W tej historii, rycerze nie poszukują Świętego Graala i nie ma najmniejszej wzmianki o chrześcijaństwie. Król Artur i jedenastu Rycerzy Okrągłego Stołu prowadziło wojnę z królową Morganą, jej generałem lordem Viperem i ich kamiennymi rycerzami. Morgana uwięziła swoich wrogów w kryształach. Ponieważ Merlin nie mógł ich uwolnić, sprowadził z XX wieku drużynę futbolu amerykańskiego z Nowej Anglii. Kierował się identycznym wyglądem oraz wolą walki. Lider drużyny, którego imię brzmi Artur, został królem. Tylko Merlin, Morgana i Viper wiedzą o ich pochodzeniu. Dworzanie Kamelot jedynie są zdziwieni ich osobliwym zachowaniem.

Okrągły Stół służy, by za pomocą czarów uzbroić Rycerzy po wypowiedzeniu przysięgi. Zbroje nie są w najmniejszym stopniu podobne do średniowiecznych, każda jest inna, wyposażona czasem w dość nowoczesną broń. Także wozy bojowe pchane przez konie. Każdy rycerz ma inne zwierzę na tarczy, które może zmaterializować do pomocy w walce lub transporcie (m.in. sfinks, sokół, baran, smok), ale rzadko z nich korzystają.

Celem jest zdobycie dwunastu Kluczy Prawdy. Pozwolą uwolnić prawdziwego króla Artura i Rycerzy. Wtedy Merlin odeśle ich zastępców do ich czasów. Do każdego przypisany jest Klucz indywidualnie dobrany do serca i żaden Rycerz nie może dotknąć „nieswojego”. Jeśli tak się stanie, Klucz rozpuści się i pojawi w innym miejscu. Wtedy poszukiwania trzeba wznowić. Artur jest jedynym, który może dotykać „nieswoich” Kluczy. Nowi Rycerze interesują się głównie powrotem do domu, co nastąpi po zdobyciu wszystkich Kluczy i nie dbają o to co będzie po tym. Merlin dla uwolnienia prawdziwego Artura i Rycerzy poświęca nawet część swojej energii życiowej.

Spis odcinków[edytuj]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Opening Kick-Off
02 The Search for Guinevere
03 Nie do wiary The Unbeliever
04 Nawet rycerze muszą jeść Even Knights Have to Eat
05 Napad na Zamek Morgany Assault on Castle Morgana
06 W poszukiwaniu odwagi Quest for Courage
07 Wojownik w skórze rycerza The Warlord Knight
08 Wyzwanie The Challenge
09 Na ratunek giermkowi To Save a Squire
10 Kapitulacja The Surrender
11 Darren’s Key
12 Viper’s Phantom
13 Powrotna droga The Way Back
SERIA DRUGA
14 Sprawa honoru A Matter of Honor
15 What the Key Unlocked
16 Tyronne and Everett Alone
17 The Dark Side
18 The Quitter
19 Park Kamelot Camelot Park
20 The High Ground
21 Wyspa The Island
22 Wyprawa po księgę[2] Quest for the Book
23 Enter Morgana
24 The Cure
25 Kampania zimowa[3] Winter Campaign
26 Tone’s Triumph

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]