Król Maciuś Pierwszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego teminu.
Król Maciuś Pierwszy
Autor Janusz Korczak
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1922
Typ utworu powieść
poprzednia
brak
następna
Król Maciuś na wyspie bezludnej

Król Maciuś Pierwszypowieść Janusza Korczaka, wydana w 1922[1].

Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla. Po śmierci ojca (matka umarła już wcześniej) Maciuś zostaje królem. Z początku uzależniony od ministrów i etykiety jest traktowany jak rozpieszczony maluch. Chce jednak pokazać, że jest odważny jak jego przodkowie. Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front. Tam uczy się pokory, szacunku dla życia, a jednocześnie bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji.

Maciuś coraz bardziej wyrywa się spod etykiety i wprowadza wiele reform. Zaprzyjaźnia się z ludożerczym królem Bum-Drumem. Tworzy dziecięcy sejm. Zamieszanie powstałe przez zrównanie dzieci z dorosłymi osłabia kraj Maciusia, na który znów najeżdżają sąsiedzi. Tym razem Maciuś, mimo walecznej obrony, przez tchórzostwo poddanych zostaje pokonany i osądzony. Zostaje skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie, lecz kara w ostatniej chwili zostaje zmieniona na zesłanie na bezludną wyspę.

Dalsza część jego przygód opisana jest w książce Król Maciuś na wyspie bezludnej.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

  • "Król Maciuś I" – polski film z 1958 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej[2].
  • "Król Maciuś I" – polski spektakl telewizyjny z 1997 roku w reżyserii Filipa Zylbera[3].
  • "Król Maciuś Pierwszy" – polsko-francusko-niemiecki 26-odcinkowy serial animowany z 2002 roku. Był emitowany w latach 2003-2005. Serial liczył 26 odcinków 15-minutowych.
  • "Król Maciuś Pierwszy" – film animowany zrealizowany w 2007 roku na podstawie serialu z 2002 roku przez tę samą ekipę, która zrealizowała serial.
  • "Król Maciuś Pierwszy" ("Король Матиуш Первый") – opera Lwa Konowa, nowe wydanie 2009. 2 ustawy. Opera dla dzieci solo i śpiew chóralny. Rosja, Moskwa

Przypisy

  1. Nowa encyklopedia powszechna PWN. Wyd. I. T. 3. Warszawa: 1995, s. 484.
  2. Król Maciuś I w bazie filmweb.pl
  3. Król Maciuś I w bazie filmpolski.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]