Król Maciuś Pierwszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego teminu.
Król Maciuś Pierwszy
Autor Janusz Korczak
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1922

Król Maciuś Pierwszypowieść Janusza Korczaka, wydana w 1922[1].

Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla. Po śmierci ojca (matka umarła już wcześniej) Maciuś zostaje królem. Z początku uzależniony od ministrów i etykiety jest traktowany jak rozpieszczony maluch. Chce jednak pokazać, że jest odważny jak jego przodkowie. Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front. Tam uczy się pokory, szacunku dla życia, a jednocześnie bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji.

Maciuś coraz bardziej wyrywa się spod etykiety i wprowadza wiele reform. Zaprzyjaźnia się z ludożerczym królem Bum-Drumem. Tworzy dziecięcy sejm. Zamieszanie powstałe przez zrównanie dzieci z dorosłymi osłabia kraj Maciusia, na który znów najeżdżają sąsiedzi. Tym razem Maciuś, mimo walecznej obrony, przez tchórzostwo poddanych zostaje pokonany i osądzony. Zostaje skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie, lecz kara w ostatniej chwili zostaje zmieniona na zesłanie na bezludną wyspę.

Dalsza część jego przygód opisana jest w książce Król Maciuś na wyspie bezludnej.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

  • "Król Maciuś I" – polski film z 1958 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej[2].
  • "Król Maciuś I" – polski spektakl telewizyjny z 1997 roku w reżyserii Filipa Zylbera[3].
  • "Król Maciuś Pierwszy" – polsko-francusko-niemiecki 26-odcinkowy serial animowany z 2002 roku. Był emitowany w latach 2003-2005. Serial liczył 26 odcinków 15-minutowych.
  • "Król Maciuś Pierwszy" – film animowany zrealizowany w 2007 roku na podstawie serialu z 2002 roku przez tę samą ekipę, która zrealizowała serial.
  • "Król Maciuś Pierwszy" ("Король Матиуш Первый") – opera Lwa Konowa, nowe wydanie 2009. 2 ustawy. Opera dla dzieci solo i śpiew chóralny. Rosja, Moskwa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa encyklopedia powszechna PWN. Wyd. I. T. 3. Warszawa: 1995, s. 484.
  2. Król Maciuś I w bazie Filmweb
  3. Król Maciuś I w bazie filmpolski.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]