Król Piast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Król Piast: Michał książę Wiśniowiecki
Ilustracja
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1888
Wydawca Spółka Księgarzy Warszawskich
poprzednia
Boży gniew
następna
Adama Polanowskiego, dworzanina króla Jegomości Jana III notatki

Król Piast: Michał książę Wiśniowiecki – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1888 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1669. Po abdykacji Jana Kazimierza, rozpoczyna się kolejna elekcja mająca wyłonić przyszłego króla. Magnaci na czele z prymasem Mikołajem Prażmowskim i hetmanem Janem Sobieskim popierają w większości francuskiego kandydata - Kondeusza. Kiedy wydaje się, że wybór króla jest przesądzony, nieoczekiwanie masy zgromadzonej na Woli szlachty buntują się przeciw magnaterii i obalają tę kandydaturę. Szlachta zaczyna się domagać króla "Piasta", czyli Polaka. Ostatecznie nowym władcą zostaje Michał Korybut Wiśniowiecki syn Jeremiego, który do tej pory był mało znaczącym księciem.

Panowanie króla nie będzie jednak łatwe. Kraj zagrożony agresywnym działaniem ze strony Turcji, staje się na dodatek polem rywalizacji pomiędzy królem a magnatami, którzy nie mogą się pogodzić z jego wyborem. Ludzie ci poświęcą nawet interes Rzeczypospolitej, by dopiąć celu. Sam król ukazany jest jako osoba słaba psychicznie i nieudolna, niemogąca podołać obowiązkom wynikającym z funkcji monarchy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski, Król Piast, wyd. LSW, 1958.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]