Przejdź do zawartości

Królestwo Gruzji

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królestwo Gruzji
საქართველოს სამეფო
Sakartvelos samepo
ok. 1008–1463/1490
Herb Flaga
Herb Flaga
Stolica

Kutaisi (ok. 1008–1122)
Tbilisi (1122–1490)

Data powstania

ok. 1008

Data likwidacji

1463 (de facto)
1490 (de iure)

Władca

Jerzy VIII

Populacja
• liczba ludności


860 000
(1254)

Język urzędowy

gruziński
grecki[1]
lazyjski[1]
ormiański[2]

Religia dominująca

prawosławie

Mapa opisywanego kraju
brak współrzędnych

Królestwo Gruzji (gruz. საქართველოს სამეფო Sakartvelos samepo) – państwo historyczne powstałe około 1008 roku. W trakcie panowania Dawida VI i Tamary I Wielkiej (1089–1213) państwo to było w swojej złotej erze. Upadło w wyniku mongolskich najazdów z XIII wieku, ale zostało odbudowane pomiędzy 1340 a 1349 rokiem. Przez kolejne dekady Królestwo Gruzji zostało wyniszczone przez czarną śmierć oraz liczne inwazje Tamerlana. Sytuacja polityczna państwa pogorszyła się po podbiciu przez Turków osmańskich cesarstwa wschodniorzymskiego. W 1466 Królestwo Gruzji rozpadło się na kilka nowych państw.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zjednoczenie Gruzji

[edytuj | edytuj kod]

Panowanie arabskie

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Emirat Tbilisi.
Dawid III był pierwszym władcą Gruzji od czasów sasanidzkich, który wydawał monety.

W 580 roku Sasanidzi obalili i anektowali Królestwo Iberii[3] tworząc z niej swoją prowincję rządzoną przez perskich marzbanów, a później przez książąt Iberii(inne języki). W VIII wieku Arabowie założyli Emirat Tbilisi. W 888 Adarnase IV(inne języki) na terenie krain Tao(inne języki) i Klardżeti(inne języki) (obecnie Turcja) utworzył Królestwo Iberów[3][4][5][6]. Królestwo Abchazji(inne języki) w tym czasie przechodziło kryzys dynastyczny, a powstające na wschodzie Księstwu Kalcheti(inne języki) groziło konfliktem ze swoimi sąsiadami[7]. Po jednym z ataków Księstwa Kalcheti, część arystokracji pod wodzą eristavi(inne języki) Ivane Maruszisdze[5][7][8] skierowali się do bezdzietnego Dawida III z prośbą o zakończenie panującego chaosu poprzez przjęcie władzy w państwach centralnej Gruzji i osadzeniu na tronie jego krewnego Bagrata.

Zjednoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Państwo Dawida III było główną siłą na Kaukazie. Jego pozycja, z przedstawiciela gałęzi Bagratydów bez władzy do chwały, wzrosła dzięki wojsku. Armia gruzińska ocaliła Bazylego II Bułgarobójcę i obecność Cesarstwa Bizantyjskiego w Anatolii podczas powstania Bardasa Sklerosa w bitwie pod Pankalią (978 lub 979). Dla arystokracji pozycja Dawida mogła być pretekstem do zjednoczenia Gruzji. Król to zaakceptował. W 975 roku Dawid adoptował Bagrata oraz zaatakował Kartlię[7][9]. Dawid przeniósł młodego Bagrata i jego rodziców do Uplisciche, gdzie został otoczony przez Kachetyjczyków(inne języki), później jednak zorientowali się, że cała Gruzja zjednoczyła się przeciwko nim, więc musieli zaakceptować Bagrata jako jego ,,następcę"[7]. Dawid III działał zdecydowanie, by zapewnić Bagratowi tron abchaski. Od strony matki (Guranducht) był krewnym Teodozjusza III Ślepego(inne języki), króla Abchazji(inne języki). W 975 roku, po śmierci Teodozjusza, zaprosił króla Armenii Smbata II(inne języki), by towarzyszył jemu, Bagratowi i Guranducht w Kutaisi, gdzie ogłoszono Bagrata królem Abchazji jako Bagrat II[7].

Król Bagrat III

Dawid III był bezlitosny i kontynuował agresywną ekspansję swojego państwa. W wigilię Wielkiego Piątku 1000 lub 1001 roku nieznani sprawcy zatruli jego wino[7]. Bagrat został oficjalnie mianowany królem Abchazji w 978 roku[10]. Po śmierci ojca, Gurgena, w 1008 roku, prawa Bagrata do tronów Abchazji i Iberii były niepodważalne. Jako Bagrat III był pierwszym królem zjednoczonej Gruzji. Jego tytulatura brzmiała ,,Król Abchazów i Iberów". W 1010 do Królestwa Gruzji przyłączono Kachetię i Hereti, podczas gdy Emirat Tbilisi stawał się coraz słabszy. Podczas swojego panowania Bagrat III ograniczył autonomię książąt w celu stabilizacji państwa. Żeby zapewnić swemu synowi tron, zaprosił swoich kuzynów na spotkanie, na którym zostali uwięzieni, a ich potomkowie musieli uciec do Konstantynopola, gdzie wymagali wsparcia w odzyskaniu terenów, które mieli otrzymać[11].

Stosunki z Cesarstwem Bizantyjskim

[edytuj | edytuj kod]

Za Bagrata III

[edytuj | edytuj kod]

Polityka zagraniczna Bagrata III była pokojowa. Dzięki temu udało mu się uniknąć konfliktów z Cesarstwem Bizantyjskim lub niedalekimi państwami muzułmańskimi, mimo że część terytoriów Królestwa Gruzji wcześniej do nich należała.

Wojna bizantyjsko-gruzińska (1014–1022)

[edytuj | edytuj kod]

W 987 w Cesarstwie Wschodniorzymskim wybuchło powstanie Bardasa Fokasa, które zakończyło się klęską. W jego trakcie Dawid III odmówił wsparcia, co poskutkowało nieufnością wobec Gruzji. Dawid III musiał uznać Bazylego II Bułgarobójcę jako swojego następcę, co było sprzeczne z jego postanowieniami. Po śmierci Dawida do cesarstwa zostały przyłączone Tao(inne języki), Teodozjopolis, Phasiane oraz okolice Jeziora Van.

Jerzy I

W 1014 roku zmarł Bagrat III, a na tron wstąpił jego syn, Jerzy I(inne języki). W tym samym roku zaatakował Cesarstwo Bizantyńskie w celu odzyskania terenów utraconych po śmierci Dawida III. Zawarł sojusz z kalifem fatymidzkim Al-Hakimem bi-Amr Allahem, co postawiło Bazylego II w trudnej sytuacji. Dodatkowo, na zachodzie trwała wojna z I Carstwem Bułgarskim. W 1018 Bułgaria została zdobyta, a w 1021 zmarł Al-Hakim, dzięki czemu cesarz mógł skierować armię przeciwko Jerzemu I. Jesienią 1021 wojska Bizancjum wzmocnione przez gwardię wareską zaatakowały Gruzinów i ich wsparcie z Armenii. Podczas odwrotu do Göle Jerzy I nakazał spalić miasto Oltu. 11 września 1021 stoczono krwawą bitwę pod Szirimni(inne języki) (niedaleko jeziora Palakazio, obecnie Çıldır(inne języki)), która okazała się zwycięską dla Bazylego. Niepowodzeniem zakończyły się kilkukrotne próby negocjacji. W tym czasie, Jerzy I sprzymierzył się z Kachetyjczykami(inne języki) oraz bizantyjskimi dowódcami Nikeforosem Fokasem(inne języki) i Nikeforosem Ksifiasem(inne języki). W grudniu król Armenii Senerekim(inne języki) poddał się cesarstwu. Wiosną 1022 stoczono decydującą bitwę pod Swindaksem(inne języki). W wyniku tej wojny Jerzy I zrzekł się większości terytoriów, które zdobył w jej trakcie.

Wojna bizantyjsko-gruzińska (1028)

[edytuj | edytuj kod]
Monety z wizerunkiem Bagrata IV wydawane od 1060 do 1072

W 1027 zmarł Jerzy I(inne języki), a władzę przejął jego syn Bagrat IV. Niedługo później cesarz bizantyjski Konstantyn VIII wysłał do Gruzji swoją armię w celu zdobycia miasta Ardanuç na rzecz Demetriusza, syna Sumbata III(inne języki). Miasto zostało mu odebrane przez Bagrata III. Część gruzińskiej szlachty uciekła do Cesarstwa Bizantyjskiego, ale lojalni Bagratowi poddani wszczęli walkę[12]. Bizantyjczycy przekroczyli granice i otoczyli Kldekari(inne języki), główną twierdzę w Trialeti(inne języki), ale nie udało im się jej przejąć, więc zarządzono odwrót do Şavşat(inne języki). Lokalny biskup, Saba, zorganizował udaną obronę, co zmusiło siły cesarskie do zmiany planów. Konstantyn VIII wysłał Demetriusza(inne języki), wygnanego brata Bagrata IV, który był przez wielu uważany za prawowitego dziedzica korony, by przejął tron w Gruzji siłą. Śmierć Konstantyna w 1028 uczyniła inwazję daremną. W 1030 roku królowa matka, Mariam(inne języki), odwiedziła nowego cesarza, Romana III. Udało jej się wynegocjować pokój oraz tytuł kuropalatesa i księżniczkę Helenę jako żonę dla Bagrata.

Gruzińskie wojny domowe

[edytuj | edytuj kod]
Demetriusz i jego matka Alde (po lewej) podczas spotkania z cesarzem bizantyjskim

W 1033 rozpoczęły się spory dynastyczne z przyrodnim bratem Bagrata IV, Demetriuszem(inne języki). On i jego matka, Alde(inne języki), mieszkali w Anakopii, abchaskiej twierdzy, która była im zapisana w testamencie Jerzego I(inne języki). Starania matki Bagrata, Mariam(inne języki), by uzyskać lojalność Demetriusza, okazały się daremne. Alde uciekła do Bizancjum, które otoczyło Anakopię w 1033[13]. Cesarz Roman III uhonorował Demetriusza tytułem magister officiorum. Bagrat IV rozbił armię wroga i odzyskał fortecę.

W 1038 Liparit IV(inne języki), książę Kldekari(inne języki), był bliski zajęcia Tbilisi, które pozostawało częścią Emiratu Tbilisi, ale szlachta pokrzyżowała jego plany ustanawiając pokój z muzułmanami. Od tej pory Liparit współpracował z wrogimi siłami, by obalić Bagrata IV. W 1039 wsparł Demetriusza, który wrócił do Gruzji z armią bizantyjską, by przejąć koronę. Samozwańcy mieli wiele sukcesów w walce z siłami króla. Do decydującej bitwy doszło pod Sasireti(inne języki) w 1042, gdy Liparit rozbił większość wojska Bagrata, który został zmuszony do opuszczenia wschodniej Gruzji. Po śmierci Demetriusza w 1042 roku, Alde i jego syn Dawid musieli uciec do Alanii(inne języki), skąd pochodzili. Liaprit kontynuował walkę i został najsilniejszym sojusznikiem cesarstwa[14]. Dzięki mediacji cesarza Konstantyna IX uzgodniono, że Liparit otrzyma terytorium na południe od rzeki Mtkvari. W latach 1045–1048 Liparit został najpotężniejszą osobą w państwie. Nie bez przyczyny arabski kronikarz Ibn al-Asir nazywa go ,,królem Gruzinów"[15][16]. Liparit został wzięty do tureckiej niewoli po bitwie pod Kapetronem(inne języki). Bagrat IV w tym czasie odzyskał wschodnią część królestwa. Liparit wrócił do Gruzji w 1049 lub 1051.[17] Zmusił on Bagrata do ucieczki do Konstantynopola, gdzie, w wyniku intrygi Liparita, był więziony przez trzy lata (1050–1053). W czasie nieobecności króla, Liparit był rzeczywistym władcą Gruzji, ogłosił syna Bagrata Jerzego II(inne języki) królem, a sam tytułował się regentem. W 1053 Liparit ponownie wyprawił wojnę przeciwko Bagratowi IV. Ostatecznie został aresztowany przez swoich zwolenników i poddał się królowi. Został zmuszony do wstąpienia do zakonu pod imieniem Anton. Liparit zmarł niedługo później w Konstantynopolu[14].

W drugiej połowie XI wieku wielkim zagrożeniem byli Turcy seldżuccy. W związku z tym, Królestwo Gruzji i Cesarstwo Bizantyjskiego podjęły decyzję o współpracy przeciwko nim. Żeby umocnić umowę, Maria, córka Bagrata IV, poślubiła Michała VII Dukasa.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Graham Speake, Encyclopedia of Greece and the Hellenic Tradition, Routledge, 31 stycznia 2021, ISBN 978-1-135-94213-7 (ang.).
  2. Stephen H. Rapp, Paul Crego, Languages and Cultures of Eastern Christianity: Georgian, Routledge, 24 października 2018, ISBN 978-1-351-92326-2 (ang.).
  3. a b Rapp, S. H. Jr. (2016) The Sasanian World Through Georgian Eyes, Caucasia and the Iranian Commonwealth in Late Antique Georgian Literature, Sam Houston State University, USA, Routledge, ISBN 9781472425522
  4. Suny, R. G. (1994) The making of the Georgian nation, Indiana University Press, ISBN 9780253209153
  5. a b Eastmond, A. (1998) Royal imagery in medieval Georgia, Pennsylvania State University, ISBN 0-271-01628-0
  6. Rapp, S. H. Jr. (2017) Georgia before the Mongols, Oxford Research Encyclopedias: Asian History, Oxford University Press, David Ludden ed. Published OUP Online
  7. a b c d e f Rayfield, D. (2013) Edge of Empires: A History of Georgia, Reaktion Books, ISBN 9781780230702
  8. Rapp, S. H. Jr. (2003) Studies in Medieval Georgian Historiography: Early Texts and Eurasian Contexts, Peeters Publishers, ISBN 9042913185
  9. The Georgian Chronicles, Life of the Georgian kings, royal annals
  10. Rapp, S. H. Jr. & Crego, P. (2018) Languages and Cultures of Eastern Christianity: Georgian, Taylor & Francis, ISBN 9781351923262
  11. Toumanoff, Cyril (1967). Studies in Christian Caucasian History, p. 498. Georgetown University Press.
  12. Holmes, Catherine (2005), Basil II and the Governance of Empire (976–1025), p. 482. Oxford University Press, ISBN 0-19-927968-3.
  13. Alemany, Agusti (2000). Sources of the Alans: A Critical Compilation, p. 222. Brill Publishers, ISBN 90-04-11442-4.
  14. a b Robert Bedrosian, "Liparit IV Orbēlean", p. 586. In: Joseph Reese Strayer (1983), Dictionary of the Middle Ages. Scribner, ISBN 0-684-16760-3.
  15. Paul A. Blaum (2005). Diplomacy gone to seed: a history of Byzantine foreign relations, A.D. 1047-57. International Journal of Kurdish Studies. (Online version) Archived 2008-04-30 at the Wayback Machine
  16. Seibt, Werner (2001). Liparites als „byzantinischer“ Familienname in der Komnenenzeit. In: Dedicatio. Ist'oriul-pilologiuri dziebani (= Festschrift Mariam Lortkipanidze). Tbilisi: 123-131
  17. Karanadze, Maia (2007). "ახალი ქრონოლოგიური ცნობა ბაღვაშთა ფეოდალური სახლის შესახებ" [New chronological information on the feudal house of Baghvashi]. Mravaltavi: Philological and Historical Researches (in Georgian). 22: 315–319. ISSN 1987-7943.