Królestwo niebieskie (film 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królestwo niebieskie
Kingdom of Heaven
Gatunek dramat historyczny
Data premiery 6 maja 2005
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone,
 Wielka Brytania,
 Hiszpania,  Niemcy,
 Maroko
Język angielski, arabski, włoski, łacina
Czas trwania 145 min / 190 min (wersja reżyserska)
Reżyseria Ridley Scott
Scenariusz William Monahan
Główne role Orlando Bloom, Eva Green,
Liam Neeson, Jeremy Irons,
Edward Norton
Muzyka Harry Gregson-Williams
Zdjęcia John Mathieson
Scenografia Arthur Max, Ivo Husnjak,
Alessandro Alberti,
Carlos Bodelón, Sonja Klaus,
Robert Cowper, John King
Kostiumy Janty Yates
Montaż Dody Dorn
Produkcja Ridley Scott
Wytwórnia 20th Century Fox,
Scott Free Productions,
BK, KOH, Reino del Cielo,
Babelsberg Film,
Inside Track 3, Calle Cruzada,
Dune Films, Kanzaman
Budżet 130 milionów dolarów

Królestwo niebieskie (ang. Kingdom of Heaven) – amerykański dramat historyczny zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej, w reżyserii Ridleya Scotta, z Orlandem Bloomem w roli głównej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1186. Młody kowal Balian traci żonę i syna. Pogrążonego w żałobie odnajduje rycerz Godfrey z Ibelinu (Liam Neeson), który okazuje się jego ojcem. Godfrey namawia Baliana – swego nieślubnego syna – by u jego boku wyruszył z misją do Ziemi Świętej. Balian zgadza się na podróż, gdyż chce odkupić winy swoje i swojej rodziny. W czasie podróży dochodzi do walki, w której Godfrey zostaje raniony strzałą. Gdy krzyżowcy docierają do Messyny, Godfrey umiera. Po dotarciu do Jerozolimy Balian otrzymuje tytuły i ziemie swojego ojca. Zakochuje się w siostrze króla, pięknej księżniczce Sybilli (Eva Green). Po śmierci króla Baldwina IV władzę w Jerozolimie przejmuje baron Guy de Lusignan. Żądny krwi Lusignan doprowadza do wojny z Saladynem, wodzem muzułmanów. W bitwie pod Hittin ginie większość rycerzy Jerozolimy, a Guy dostaje się do niewoli. Saladyn maszeruje z armią, aby zająć Jerozolimę. Tymczasem Balian przygotowuje się do obrony miasta. Wkrótce oddziały Saladyna docierają pod mury i zaczyna się bitwa. Balian dzielnie odpiera atak muzułmanów od wieczora do świtu, gdy to Saladyn chce z nim rokować. Balian godzi się poddać miasto, jeśli muzułmanie puszczą wolno mieszkańców i rycerzy – i tak się staje.

W ostatniej scenie Balian mieszka w drewnianej chatce. Przybywa do niego król Anglii, lecz Balian ukrywa swoją tożsamość, mówiąc, że jest tylko kowalem. Na końcu Balian i Sybilla odjeżdżają konno.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]