Królestwo niebieskie (film 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królestwo niebieskie
Kingdom of Heaven
Gatunek

dramat historyczny

Data premiery

6 maja 2005

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania
Hiszpania
Niemcy
Maroko

Język

angielski, arabski, włoski, łacina

Czas trwania

145 min / 190 min (wersja reżyserska)

Reżyseria

Ridley Scott

Scenariusz

William Monahan

Główne role

Orlando Bloom, Eva Green,
Liam Neeson, Jeremy Irons,
Edward Norton

Muzyka

Harry Gregson-Williams

Zdjęcia

John Mathieson

Scenografia

Arthur Max, Ivo Husnjak,
Alessandro Alberti,
Carlos Bodelón, Sonja Klaus,
Robert Cowper, John King

Kostiumy

Janty Yates

Montaż

Dody Dorn

Produkcja

Ridley Scott

Wytwórnia

20th Century Fox,
Scott Free Productions,
BK, KOH, Reino del Cielo,
Babelsberg Film,
Inside Track 3, Calle Cruzada,
Dune Films, Kanzaman

Budżet

130 milionów dolarów

Królestwo niebieskie (ang. Kingdom of Heaven) – amerykański dramat historyczny zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej, w reżyserii Ridleya Scotta, z Orlandem Bloomem w roli głównej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1184. Młody kowal Balian traci żonę i syna. Pogrążonego w żałobie odnajduje rycerz Godfrey z Ibelinu (Liam Neeson), który okazuje się jego ojcem. Godfrey namawia Baliana – swego nieślubnego syna – by u jego boku wyruszył z misją do Ziemi Świętej. Balian zgadza się na podróż, gdyż chce odkupić winy swoje i swojej rodziny. W czasie podróży dochodzi do walki, w której Godfrey zostaje raniony strzałą. Gdy krzyżowcy docierają do Messyny, Godfrey umiera. Po dotarciu do Jerozolimy Balian otrzymuje tytuły i ziemie swojego ojca. Zakochuje się w siostrze króla, pięknej księżniczce Sybilli (Eva Green). Po śmierci króla Baldwina IV władzę w Jerozolimie przejmuje baron Guy de Lusignan. Żądny krwi Lusignan doprowadza do wojny z Saladynem, wodzem muzułmanów. W bitwie pod Hittin ginie większość rycerzy Jerozolimy, a Guy dostaje się do niewoli. Saladyn maszeruje z armią, aby zająć Jerozolimę. Tymczasem Balian przygotowuje się do obrony miasta. Wkrótce oddziały Saladyna docierają pod mury i zaczyna się bitwa. Balian dzielnie odpiera atak muzułmanów od wieczora do świtu, gdy to Saladyn chce z nim rokować. Balian godzi się poddać miasto, jeśli muzułmanie puszczą wolno mieszkańców i rycerzy – i tak się staje.

W ostatniej scenie Balian mieszka w drewnianej chatce. Przybywa do niego król Anglii, lecz Balian ukrywa swoją tożsamość, mówiąc, że jest tylko kowalem. Na końcu Balian i Sybilla odjeżdżają konno.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]