Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (sztuka teatralna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków – sztuka teatralna dla dzieci na podstawie baśni braci Grimmów autorstwa Magdaleny Piekorz. Wystawiana na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie w 2006 roku.

Dochód z biletów i przeprowadzonej aukcji przeznaczony był na zakup specjalistycznych łóżek i materacy rehabilitacyjnych dla mysłowickiego Hospicjum Cordis[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Baśń opowiada o losach półsieroty Królewny Śnieżki, którą zła macocha najpierw kazała zabić, a następnie zaczarowała, pogrążając w głębokim śnie. Śnieżce w jej przygodach pomagają zwierzęta leśne i krasnoludki. Z głębokiego snu wyrwał ją królewicz, całując ją w policzek. Jak większość baśni i ta kończy się szczęśliwie.

W chorzowskiej Rozrywce[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, w którym w role baśniowych bohaterów wcieliły się znane osobistości Górnego Śląska, była wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek[2]. Przedstawienia odbyły się 9 grudnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Obsada

Sztukę wyreżyserowała autorka adaptacji scenicznej Magdalena Piekorz, kostiumy zaprojektowała Barbara Ptak, autorem scenografii był Marcel Sławiński, muzykę skomponował Adrian Konarski[3]. Nagranie chorzowskiego spektaklu dostępne było na płytach DVD dołączonych do jednego z wydań „Dziennika Zachodniego”. Do płyty dodano scenariusz całego przedstawienia[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków. www.teatr-rozrywki.pl. [dostęp 2009-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 maja 2008)].
  2. „Królewna Śnieżka” według Piekorz. www.mojemedia.pl. [dostęp 2009-05-27].
  3. Spektakl charytatywny na rzecz mysłowickiego Hospicjum Cordis „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków” (broszura dołączona do płyty DVD). Katowice: Dziennik Zachodni, 2007, s. 24. ISBN 978-83-89956-72-9.
  4. Magdalena Foltys: Szczególny spektakl ”Królewna Śnieżka” już na płytach DVD. www.wiadomosci24.pl. [dostęp 2009-05-27].