Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (sztuka teatralna)
Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków – sztuka teatralna dla dzieci na podstawie baśni braci Grimmów autorstwa Magdaleny Piekorz. Wystawiana na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie w 2006 roku.
Dochód z biletów i przeprowadzonej aukcji przeznaczony był na zakup specjalistycznych łóżek i materacy rehabilitacyjnych dla mysłowickiego Hospicjum Cordis[1].
Fabuła[edytuj | edytuj kod]
Baśń opowiada o losach półsieroty Królewny Śnieżki, którą zła macocha najpierw kazała zabić, a następnie zaczarowała, pogrążając w głębokim śnie. Śnieżce w jej przygodach pomagają zwierzęta leśne i krasnoludki. Z głębokiego snu wyrwał ją królewicz, całując ją w policzek. Jak większość baśni i ta kończy się szczęśliwie.
W chorzowskiej Rozrywce[edytuj | edytuj kod]
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, w którym w role baśniowych bohaterów wcieliły się znane osobistości Górnego Śląska, była wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek[2]. Przedstawienia odbyły się 9 grudnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
- Obsada
- Kazimierz Kutz jako król
- Tadeusz Sznuk jako narrator
- Krystyna Doktorowicz jako królowa
- Kamil Durczok jako lustro
- Magdalena Kumorek jako Królewna Śnieżka
- Krystyna Prońko jako pierwsza dwórka
- Krystyna Szaraniec jako druga dwórka
- Anna Sekudewicz jako trzecia dwórka
- Wojciech Kuczok jako królewicz
- Janusz Moszyński jako myśliwy
- Jarosław Wasik jako niedźwiedź
- Joanna Pierzak jako wiewiórka
- Jan Rzymełka jako zajączek
- Genowefa Grabowska jako żaba
- Marek Szczepański jako lisek
- Stanisław Puchała jako dyrektor kopalni diamentów
- Artur Rojek jako Gapcio
- Michał Ogórek jako Nieśmiałek
- Tomasz Ossoliński jako Apsik
- Jerzy Buzek jako Śpioch
- Tadeusz Sławek jako Mędrek
- Marek Szołtysek jako Gburek
- Janusz Skulich jako Wesołek
- Krystyna Bochenek jako kucharka
- Anna Popek jako ochmistrzyni
- Robert Talarczyk jako stolnik
Sztukę wyreżyserowała autorka adaptacji scenicznej Magdalena Piekorz, kostiumy zaprojektowała Barbara Ptak, autorem scenografii był Marcel Sławiński, muzykę skomponował Adrian Konarski[3]. Nagranie chorzowskiego spektaklu dostępne było na płytach DVD dołączonych do jednego z wydań „Dziennika Zachodniego”. Do płyty dodano scenariusz całego przedstawienia[4].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków. www.teatr-rozrywki.pl. [dostęp 2009-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 maja 2008)].
- ↑ „Królewna Śnieżka” według Piekorz. www.mojemedia.pl. [dostęp 2009-05-27].
- ↑ Spektakl charytatywny na rzecz mysłowickiego Hospicjum Cordis „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków” (broszura dołączona do płyty DVD). Katowice: Dziennik Zachodni, 2007, s. 24. ISBN 978-83-89956-72-9.
- ↑ Magdalena Foltys: Szczególny spektakl ”Królewna Śnieżka” już na płytach DVD. www.wiadomosci24.pl. [dostęp 2009-05-27].