Królewna Fiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królewna Fiona
Fiona
Ilustracja
Fiona z Shrekiem w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu
Pierwsze wystąpienie Shrek
Ostatnie wystąpienie Shrek Forever
Grany przez Stany Zjednoczone Cameron Diaz
Polska Agnieszka Kunikowska
Dane biograficzne
Rodzina Król Harold (ojciec - nie żyje)
Królowa Lilian (matka)
Fergus (syn)
Farkle (syn)
Felicia (córka)
Arthur Pendragon (kuzyn)
małżeństwo: Shrek (mąż)

Królewna Fiona − fikcyjna postać z cyklu pełnometrażowych filmów animowanych Shrek.


Shrek[edytuj | edytuj kod]

Fiona jest królewną więzioną w zamku pilnowanym przez Smoczycę, została zaklęta w dzieciństwie, co noc zamienia się w ogra. Czar może zwalczyć rycerz, który ją uwolni i poślubi. Fiona zostaje uwolniona przez Shreka, który ma ją dostarczyć Lordowi Farquaadowi. Shrek zakochuje się w niej z wzajemnością, ślub Fiony z Lordem zostaje przerwany, lord zostaje pożarty przez Smoczycę. Fiona i Shrek biorą ślub, dzięki czemu Fiona na zawsze przemienia się w ogra.

Shrek 3-D[edytuj | edytuj kod]

Fiona zostaje porwana przez Teloniusza na rozkaz ducha Lorda Farquaada, który chce, aby ta spadła z wodospadu, gdyż wtedy mogłaby pośmiertnie zostać jego żoną. Fiona, będąc już na tratwie, nokautuje Teloniusza bolesnym uderzeniem w krocze, a wtedy Shrek i Osioł nadlatują jej na pomoc, a Smoczyca ostatecznie zabija Lorda Farquaada ogniem.

Shrek 2[edytuj | edytuj kod]

Shrek i Fiona powracają z podróży poślubnej, otrzymują zaproszenie do Zasiedmiogórogrodu, gdzie władają jej rodzice. Król i królowa zamierzają poznać zięcia. Fiona wyrusza w podróż ze Shrekiem i Osłem. Rodzice nie są zadowoleni z faktu, iż ich córka poślubiła ogra. Król usiłuje się go pozbyć, do czego wynajmuje specjalistę, który okazuje się kotem, ale . Ostatecznie ojciec Fiony widzi, że jego córka jest szczęsliwa i akceptuje zięcia.

Shrek Trzeci[edytuj | edytuj kod]

Król Harold decyduje, że Shrek i Fiona mają pełnić obowiązki panującej pary królewskiej. Oboje nie czują się jednak w tej roli najlepiej, a Shrek z miłą chęcią wróciłby na swoje bagno. Umierający już władca postanawia więc, że jeśli odnajdą następcę tronu z rodziny, który obejmie rządy i godnie ich zastąpi, będą mogli opuścić królestwo i żyć własnym życiem. Odpowiednim kandydatem na króla jest siostrzeniec królowej Lilian, książę Artur. Shrek wyrusza, razem ze swoimi wiernymi druhami – Osłem i Kotem w butach – w daleką podróż, aby odnaleźć i przekonać zbuntowanego Artura, który jest szkolnym pechowcem, że powinien zasiąść na tronie. Przy odjeździe dowiaduje się od Fiony, że jest ona w ciąży. Podczas nieobecności Shreka, Fiona przebywa na zamku z królową i innymi księżniczkami. Niestety Książę z Bajki przeprowadza w królestwie zamach stanu. Fiona organizuje ruch oporu, który ma przeciwstawić się uzurpatorowi, ale książę aresztuje spiskowców. Gdy Shrek się o tym dowiaduje, udaje się z Arturem do czarodzieja Merlina, który przenosi ich do Zasiedmiogórogrodu. Po powrocie, Shrek, Osioł i Kot pomagają Fionie pokonać Księcia z Bajki, a na koniec filmu ogrzej parze rodzą się trojaczki.

Shrek Forever[edytuj | edytuj kod]

W początkowej części filmu jest kochającą żoną, matką trójki dzieci. W świecie równoległym stworzonym przez Rumpelnickiego jest samodzielną przywódczynią powstania ogrów przeciwko satrapie. Shrek ma zaledwie dwadzieścia cztery godziny na ponowne rozkochanie w sobie Fiony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]