Królowie przeklęci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Królowie przeklęci – cykl siedmiu powieści historycznych autorstwa Maurice'a Druona z Académie française.

Cykl obejmuje 7 powieści:

I. Król z żelaza (Le Roi de fer)
II. Zamordowana królowa (La Reine étranglée)
III. Trucizna królewska (Les Poisons de la couronne)
IV. Prawo mężczyzn (La Loi des mâles)
V. Wilczyca z Francji (La Louve de France)
VI. Lew i lilie (Le Lis et le Lion)
VII. Kiedy król gubi kraj (Quand un Roi perd la France)

Tłumaczką na język polski była Anna Jędrychowska.

Fabuła[edytuj]

Opisywane historie mają miejsce podczas panowania ostatnich pięciu Kapetyngów i dwóch pierwszych Walezjuszy, od Filipa IV Pięknego do Jana II Dobrego. Przez wszystkie części przewija się wątek wysiłków Roberta III d'Artois w celu odzyskania hrabstwa Artois od swojej ciotki, Mahaut d'Artois.

Styl i wątki[edytuj]

Postacie z książek są barwniejsze niż ich historyczne odpowiedniki. Narracja służy głównie rozwojowi fabuły. Powieści oparte są na wyjątkowo dokładnych badaniach materiałów źródłowych, ale autor nie waha się uzupełniać czarnych plam historii swoją wyobraźnią. Narracja podkreśla wysiłki podejmowane przez francuską monarchię w celu przekształcenia feudalnej Francji w państwo narodowe.

Seriale telewizyjne[edytuj]

Cykl Królowie przeklęci był dwukrotnie adaptowany na potrzeby serialu telewizyjnego. Po raz pierwszy ekranizacji dokonała francuska telewizja w latach 1972-1973. Za reżyserię polskiej wersji językowej odpowiadała Zofia Dybowska-Aleksandrowicz. W wersji polskiej wystąpili: Tadeusz Bartosik, Jerzy Tkaczyk i Krzysztof Nowik.

W roku 2005 powstał remake serialu w koprodukcji francusko-włoskiej, z którym wystąpili Philippe Torreton i Jeanne Moreau.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]