Kręgielny Trakt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kręgielny Trakt (niem. Kegel Straße) – historyczna nazwa drogi lokalnej z Batorowa do Karłowa w Górach Stołowych w woj. dolnośląskim[1]. Długość trasy to około 7,8 km, a przebiega ona na wysokości około 680-760 m n.p.m.[1]

W przeszłości droga stanowiła ważny i strategiczny szlak komunikacyjny łącząc Śląsk (ziemię kłodzką) z Czechami, o czym świadczą zachowane do dziś przy drodze stare drogowskazy[1]. Kręgielny Szlak przebiegał południowym podnóżem Gór Stołowych równolegle do Praskiego Traktu[1]. Obecnie starym traktem prowadzi lokalna droga asfaltowa z Batorowa do Karłowa[1]. Droga straciła znaczenie po wybudowaniu w II połowie XIX wieku Szosy Stu Zakrętów[1]. Droga dopuszcza ruch kołowy, w tym ruch pojazdów mechanicznych. Nie jest odśnieżania w zimie, stąd może nie być przejezdna. Ze względu na swój stan zaleca się wjazd pojazdom o wysokim prześwicie. Zdarzają się ubytki o głębokości do 15 cm. Droga przez Google map jest trwałe oznaczona jako nieprzejezdna. Jednak bardzo malownicza i warta odwiedzenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „KRAJ”, 1992, s. 128, 129. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]