Przejdź do zawartości

Krępak nabrzozak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krępak nabrzozak
Biston betularia[1]
(Linnaeus, 1758)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

miernikowcowate

Rodzaj

Biston

Gatunek

krępak nabrzozak

Synonimy
  • Phalaena (Geometra) betularia Linnaeus, 1758
  • Biston betularius (Linnæus, 1758)

Krępak nabrzozak[2], krępak brzozowy, włochacz nabrzozak, krępak brzozowiec (Biston betularia) – gatunek ćmy z rodziny miernikowcowatych (Geometridae). Jest polifagiem[2].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

W umiarkowanej strefie Azji, Europy i Ameryki Północnej[3]. W Polsce pospolity na terenie całego kraju[2].

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]
Odmiana melanistyczna
Odmiana typowa

Skrzydła mają rozpiętość od 4,5 do 6 cm. Są koloru białego w liczne czarne plamki tworzące wzór zapewniający doskonały kamuflaż na drzewach pokrytych porostami. W rejonach przemysłowych, gdzie drzewa pokryte są sadzą motyle są koloru czarnego.

Początkowo, większość populacji stanowiła odmiana jasna. Było to związane z kamuflażem, jaki dawało to ubarwienie na drzewach, na których rosły porosty. Odmiana melanistyczna była łatwiej widoczna dla drapieżników. Wskutek rozwoju przemysłu i zanieczyszczenia środowiska zmniejszyła się ilość porostów. Sprawiło to, że ciemniejsza odmiana maskowała się lepiej od jasnej i takie osobniki zaczęły występować częściej. Zjawisko to określa się jako melanizm przemysłowy. Opisane zjawisko zaobserwowano w Anglii na przełomie XIX i XX w. Obecnie, z powodu poprawy stanu środowiska, obserwuje się przeciwny proces. Krępak nabrzozak jest przedstawiany jako podręcznikowy przykład wpływu doboru naturalnego na populację.

Stadia rozwojowe

[edytuj | edytuj kod]

Gąsienica ma kolor zielony lub brązowy.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Biston betularia, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004, s. 373. ISBN 83-88147-04-8.
  3. Jiang et al. A review of Biston Leach, 1815 (Lepidoptera, Geometridae, Ennominae) from China, with description of one new species. „Zookeys”. 139, s. 45–96, 2011. DOI: 10.3897/zookeys.139.1308. (ang.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]