Krępsko (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krępsko
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Garsk, Zbysławiec
Region Pojezierze Krajeńskie
Wysokość lustra 125,6 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3,773 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

4,6 km
0,4–1,5 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

8 m
17,4 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy wiejskiej Człuchów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Człuchów, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krępsko”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krępsko”
Ziemia53°43′08,2″N 17°12′00,6″E/53,718944 17,200167

Krępsko (kaszb. Jezoro Krãpskò) – przepływowe jezioro rynnowe położone na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego ("Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno"), na obszarze gminy Człuchów, powiat człuchowski, województwo pomorskie, o ogólnej powierzchni 377,3 ha i silnie rozwiniętej linii brzegowej z dwiema zatokami rozdzielonymi dużym półwyspem (m.in. pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku). Akwen jeziora jest połączony ciekami wodnymi z jeziorami Orzechowo i Szczytno Wielkie (przesmykiem lądowym przebiega trasa drogi krajowej nr 25) stanowiąc tzw. zespół jezior Szczycieńskich.