Krab Halloween

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krab Halloween
Gecarcinus quadratus
Henri de Saussure, 1853
Krab Halloween znaleziony na plaży w Panamie
Krab Halloween znaleziony na plaży w Panamie
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Gecarcinidae
Rodzaj Gecarcinus
Gatunek krab Halloween

Krab Halloween (Gecarcinus quadratus lub Gecarcinus ruricola, jest czasami także nazywany krabem bezustym lub, mylnie, krabem trójkolorowym) - jeden z gatunków kraba. Jako odrębny gatunek został sklasyfikowany w 1853 przez szwajcarskiego badacza Henriego de Saussure.

Krab ten jest krabem typowo lądowym, lecz w morzu jest spotykany równie często. Jest wszystkożerny, ale w środowisku naturalnym żywi się mniejszymi owadami oraz małymi rybami oraz glonami.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Krab Halloween występuje w Ameryce Środkowej, w puszczach i na plażach Panamy, Kostaryki oraz Nikaragui. Spotykany czasem również w Morzu Karaibskim.

Wygląd i życie[edytuj | edytuj kod]

Wyglądem bardzo przypomina kraba tęczowego i bardzo często jest z nim mylony. Jedyną znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest to, że krab Halloween ma całkowicie fioletowe, równe szczypce (krab tęczowy ma szczypce szare i jedno jest zawsze większe od drugiego). Poza tym są bardzo podobne; krab Halloween posiada także pomarańczowe (miejscami czerwone) odnóża oraz ciemnoniebieski (czasami zdarza się także czarny) głowotułów.

Krab Halloween osiąga rozmiary 15-20 cm, a średnia długość jego życia wynosi około 15 lat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]