Kraina Chichów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kraina Chichów
The Land of Laughs
Autor

Jonathan Carroll

Tematyka

fantasy

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1980

Wydawca

Viking Press

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1990

Wydawca

Książka i Wiedza

Przekład

Jolanta Kozak

Kraina Chichów (tytuł oryg. The Land of Laughs) – debiutancka powieść z gatunku urban fantasy amerykańskiego pisarza Jonathana Carrolla. Opublikowana w 1980 r. przez Viking Press; polskie wydanie, w tłumaczeniu Jolanty Kozak, ukazało się początkowo w miesięczniku Fantastyka (1987), a w formie książkowej w 1990 r. zostało wydane przez oficynę Książka i Wiedza.

Powieść długo nie mogła znaleźć akceptacji wydawców, ukazała się dopiero dzięki poparciu Stanisława Lema, którego syna, Tomasza, Carroll uczył w Wiedniu.

W książce pojawiają się elementy obecne później w całej twórczości Carrolla – wieczne pióra, psy, elementy z pogranicza snu i jawy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Abbey, skromny nauczyciel, jest wielbicielem twórczości pisarza dla dzieci, Marshalla France’a. Pasję swą dzieli z lalkarką Saxony. Chcąc napisać biografię France’a zabiera ją do miasteczka Gallen, gdzie twórca spędził całe życie. Wkrótce poznają córkę pisarza, a także całą społeczność niewielkiego i bardzo dziwnego miasteczka. Dla przykładu wszyscy hodują tu bulteriery i mają zadziwiająco mało szacunku do śmierci. Poza tym są przesympatyczni i bardzo życzliwi dla młodych ludzi. Sielankowa atmosfera ma jednak swoją przyczynę. Tomasz dowiaduje się, że Marshall France wymyślił całą społeczność miasteczka, a kolejne wydarzenia potwierdzają siłę jego kreacji. Niestety, France zmarł, nie dokończywszy dzieła, a w bieg wydarzeń zaczynają się wkradać elementy nieprzewidywalności. I tu jest miejsce dla Tomasza – mieszkańcy miasteczka wierzą, że dobrze napisana biografia ożywi pisarza. Sielanka wkrótce jednak zmienia się w horror, gdy Tomasz przestanie być potrzebny.