Kraina lodu II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kraina lodu II
Frozen II
Ilustracja
Logo
Gatunek

animacja, przygodowy

Rok produkcji

2019

Data premiery

22 listopada 2019[1]

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

103 minut

Reżyseria

Chris Buck, Jennifer Lee

Scenariusz

Jennifer Lee, Allison Schroeder

Główne role

Idina Menzel, Kristen Bell, Josh Gad, Jonathan Groff

Produkcja

Peter Del Vecho

Wytwórnia

Walt Disney Animation Studios

Budżet

150 milionów USD[2]

Przychody brutto

1,433 miliarda USD[3][4]

Poprzednik

Kraina lodu

Kontynuacja

Kraina lodu III

Strona internetowa

Kraina lodu II (ang. Frozen II) – film animowany produkcji Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures[5][6], sequel filmu Kraina lodu z 2013, którego reżyserami są Chris Buck i Jennifer Lee[7][8].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mała Elsa i Anna słyszą od rodziców historię o swoim dziadku, królu Runeardzie, który zawarł traktat z sąsiednim plemieniem Northuldra, budując dla niego tamę w Zaczarowanym Lesie. Doszło jednak do walki, przez co przyszły ojciec dziewczynek stracił ojca i zyskał koronę. Bitwa rozwścieczyła żywiołowe duchy Ziemi, Ognia, Wody i Powietrza. Doprowadziły one do tego, że ściana mgły uwięziła wszystkich w Zaczarowanym Lesie. Agnarr ledwo uciekł dzięki pomocy nieznanej wybawicielki.

3 lata po koronacji Elsy ta świętuje jesień w królestwie z Anną, bałwanem Olafem, zbieraczem lodu Kristoffem i reniferem Svenem. Kristoff planuje oświadczyć się Annie, ale nie potrafi tego ubrać w słowa. Wtedy Elsa słyszy wzywający ją tajemniczy głos. Ulegając mu, mimowolnie budzi żywioły, które doprowadziły do ewakuacji mieszkańców Arendelle. Bazaltar i kolonia Trolli pokazują się siostrom i przekazują im, że muszą to one naprawić, bo królestwo nie będzie miało przyszłości.

Elsa, Anna, Olaf, Kristoff i Sven wyruszają do Zaczarowanego Lasu, podążając za tajemniczym głosem. Po tym, jak mgła się rozchodzi na chwilę, by wpuścić przybyszów pod dotknięciem Elsy, duch powietrza w postaci tornada pojawia się i zamiata wszystkich do środka. Elsa zatrzymuje się, tworząc zestaw lodowych rzeźb. Siostry odkrywają, że rzeźby są obrazami z przeszłości ich ojca, natomiast ich matka, królowa Iduna, była Northuldrą i uratowała Agnarra. Napotykają ocalałe plemię i oddział żołnierzy z Arendelle, którzy wciąż pozostawali ze sobą w konflikcie zanim pojawił się duch ognia. Elsa odkrywa, że była nim płonąca salamandra i uspokaja ją. Elsa i Anna zawierają rozejm między żołnierzami a lokalnym plemieniem, wyjaśniając im pochodzenie swych rodziców. Później dowiadują się o istnieniu piątego ducha, który zjednoczy ludzi i magię natury.

Elsa, Anna i Olaf kierują się na północ, zostawiając za sobą Kristoffa i Svena. Znajdują rozbity statek macierzysty i mapę z trasą do Ahtohallan. Mityczna rzeka, o której powiedziała im matka, zawiera wszystkie odpowiedzi. Elsa jest zdruzgotana, gdy zdaje sobie sprawę z tego, że jej rodzice zginęli, próbując znaleźć odpowiedzi na jej temat, więc postanawia wysłać Annę i Olafa w bezpieczne miejsce, aby kontynuować podróż samotnie przez morze. Poznaje i oswaja Nokka, ducha wody, który pilnuje Ahtohallana. Dociera do miejsca, w którym odkrywa, że wołający do niej głos to Iduna. Zostaje obdarzona mocami z powodu bezinteresownego aktu ratowania Agnarra przez matkę i że sama Elsa jest piątym duchem.

Tama została zbudowana jako podstęp w celu zmniejszenia zasobów Northuldry z powodu niechęci króla Runearda do powiązań plemienia z magią i zamiaru włączenia regionu do jego królestwa. To on zainicjował konflikt, zabijając przywódcę Northuldry. Elsa – za pomocą magii – wysyła tę informację do Anny tuż przed tym, jak sama zostaje zamrożona z powodu wejścia w najniebezpieczniejszą część Ahtohallan. To z kolei powoduje, że Olaf roztapia się w tym samym czasie w ramionach Anny.

Anna otrzymuje wiadomość Elsy i stwierdza, że tama musi zostać zniszczona, aby przywrócić pokój. Znajduje i prowokuje gigantyczne olbrzymy żywiołu ziemi do ataku. Zwabia je w kierunku tamy. Olbrzymy zaczynają rzucać wymierzone w Annę głazy, które niszczą tamę, wywołując tsunami w kierunku Arendelle. Elsa zostaje rozmrożona i galopując na Nokku, dociera do swego królestwa przed falą uderzeniową, którą powstrzymuje swoją magią, ratując królestwo.

Ściana mgły znika, a Elsa połączy się z Anną i ożywia Olafa. Kristoff prosi Annę o rękę, na co owa się zgadza. Elsa wyjaśnia, że ona i Anna są teraz pomostem między ludźmi a magicznymi duchami. Anna zostaje nową królową Arendelle, a Elsa staje się protektorką Zaczarowanego Lasu, w którym na stałe zamieszkuje i z którego regularnie udaje się na grzbiecie Nokka na przejażdzkę do Ahtohallanu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Polski dubbing
Elsa Idina Menzel Katarzyna Łaska (śpiew) / Lidia Sadowa (dialogi)
Anna Kristen Bell Magdalena Wasylik (śpiew) / Anna Cieślak (dialogi)
Olaf Josh Gad Czesław Mozil
Kristoff Jonathan Groff Paweł Ciołkosz
Królowa Iduna Evan Rachel Wood Agnieszka Przekupień
Generał Mattias Sterling K. Brown Marcin Przybylski
Król Agnarr Maurice LaMarche Arkadiusz Janiczek
Yelana Martha Plimpton Marzena Trybała

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

12 marca 2015 podczas spotkania w San Francisco potwierdzono, że powstanie druga część historii Anny i Elsy[9] Twórcy stwierdzili, że mają ciekawe pomysły na stworzenie drugiej części filmu[10]. W listopadzie 2015 został opublikowany wywiad z Peterem Del Vecho, w którym wspominał o kolejnej części Krainy lodu[11], w której na pewno wystąpią wszyscy główni bohaterowie, tj. Elsa, Anna, Olaf, Kristoff i Sven. W marcu 2016 Kristen Bell przy okazji rozmowy z Melissą McCarthy o filmie The Boss powiedziała, że nadal będzie podkładać głos Anny, a w filmie pojawią również nowe piosenki; wspomniała również o krótkometrażówce Kraina lodu. Przygoda Olafa[12], która ostatecznie została wydana w listopadzie 2017.

W marcu 2018 podczas wywiadu przy występie na Broadwayu Kristen Anderson-Lopez potwierdziła, że razem ze swym mężem i Bell piszą nową, główną piosenkę[13]. Zgodnie z zapowiedziami, piosenka miała być wykonywana w duecie przez Idinę Menzel (Elsę) i Kristen Bell (Annę)[14]. W lipcu 2018 opublikowana została informacja, że do dwóch innych ról dubbingowych swój głos udzielą aktorzy Evan Rachel Wood i Sterling K. Brown[15][16]. W sierpniu 2018 została zatrudniona Allison Schroeder, by pisać scenariusz razem z Jennifer Lee, nową szefową Walt Disney Animation Studios[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ‘Frozen 2’ Gets New Release Date – Variety [online], variety.com [dostęp 2019-01-09] (ang.).
 2. Frozen II Thaws Box Office, Beautiful Day in the Neighborhood Chilly | IndieWire [online], www.indiewire.com [dostęp 2020-02-21] (ang.).
 3. Frozen II – Box Office Mojo [online], www.boxofficemojo.com [dostęp 2020-02-21].
 4. Frozen II (2019) – Financial Information [online], m.the-numbers.com [dostęp 2020-02-21].
 5. Frozen 2. [dostęp 2018-06-01].
 6. Frozen 2. Kristen Bell, Josh Gad, Idina Menzel 2019-11-27. [dostęp 2018-06-01].
 7. Frozen 2 (2019). [dostęp 2018-06-01].
 8. Frozen 2. [dostęp 2018-06-01].
 9. Marc Graser, Disney Announces ‘Frozen 2’, „Variety”, 12 marca 2015 [dostęp 2018-06-01] (ang.).
 10. Bob Iger, 2015 Annual Meeting of Shareholders, 12 marca 2015, s. 12.
 11. Q&A: 'Frozen' producer talks Disney, sequels, and advice for aspiring filmmakers, „The Chronicle” [dostęp 2018-06-01].
 12. Kristen Bell Shares Updates on ‘Frozen 2’ and the Olaf Christmas Special, „Collider”, 19 września 2016 [dostęp 2018-06-01] (ang.).
 13. 'Frozen 2' Spoilers, Release Date: Director Teases New Songs, Characters and More Development Updates [online] [dostęp 2018-06-01] (ang.).
 14. Kat Brown, Frozen 2 release date announced: the plot, the songs – plus everything else you need to know about the sequel, „The Telegraph”, 21 grudnia 2016, ISSN 0307-1235 [dostęp 2018-06-01] (ang.).
 15. La Reine des Neiges 2 (2019) – Cast – IMDb [online], m.imdb.com [dostęp 2018-08-29] (ang.).
 16. „Kraina lodu 2”: Evan Rachel Wood i Sterling K. Brown dołączą do obsady - Antyradio [online], antyradio.pl [dostęp 2021-05-13] (pol.).
 17. ‘Hidden Figures’ Writer Allison Schroeder Joins 'Frozen 2' (Exclusive), „The Hollywood Reporter” [dostęp 2018-08-27] (ang.).