Kraina nearktyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zasięg Nearktyki

Kraina nearktyczna, Nearktyka[1]kraina zoogeograficzna obejmująca północną część Meksyku, Amerykę Północną i Grenlandię. Ze względu na duże podobieństwo do Palearktyki bywa czasem łączona z nią w jedną krainę holarktyczną.

Nearktyka leży w strefie klimatu zimnego i umiarkowanego. Fauna przypomina w ogólnym zakresie palearktyczną, zwłaszcza na obszarach porośniętych tundrą i tajgą[1]. Jest to pozostałość z czasów epoki lodowcowej, kiedy to gatunki rozprzestrzeniały się między Eurazją a Ameryką dzięki połączeniu obu kontynentów w rejonie Cieśniny Beringa.

Najbardziej charakterystyczne gatunki zwierząt:

Stosunkowo niewiele jest tu endemitów. Można do nich zaliczyć jadowite jaszczurki – helodermy, płazy – ambystomy[1] i amfiumy, a ze ssaków: skunksa, szopa pracza, niedźwiedzia grizzly, widłoroga oraz gryzonie: ursona, goffery, szczuroskoczki i sewele[1].

Część gatunków na południowych krańcach Nearktyki to przybysze z krainy neotropikalnej, dzięki utworzonemu pod koniec neogenu połączeniu z Ameryką Południową, np. ptaki – kolibry i kondory, ssaki – dydelf północny, pancernik peba.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Nearktyka, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-08-29].