Krainy w świecie Warcraft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wykaz i opisy krain występujących w grze Warcraft:

A[edytuj | edytuj kod]

Ashenvale – las leżący w północnym Kalimdorze, w fikcyjnym świecie Azeroth, zamieszkiwany głównie przez nocne elfy. Kraina ta występuje w grach Warcraft III: Reign of Chaos, Warcraft III: The Frozen Throne i World of Warcraft. W grach strategicznych Warcraft III: Reign of Chaos i Warcraft III: The Frozen Throne jest jednym z rodzajów terenów, na których może toczyć się rozgrywka.

Azeroth – fikcyjny kontynent, archipelag i królestwo, w którym osadzono akcje gier i książek z serii Warcraft. Po wybuchu Studni Wieczności spowodowanym przez Nocne elfy świat podzielił się na kontynenty: Kalimdor, Azeroth, Northrend, Lordaeron i Maelstorm. Azeroth jest połączony ze światem Draenor poprzez portale. Zamieszkiwany jest przez ludzi (królestwo Azeroth, Elwynn Forest), krasnoludy oraz gnomy (Khaz Modan). Dawniej również przez orków (okolice Mrocznego Portalu i Splugawione Ziemie). Azeroth był miejscem pierwszych dwóch wojen z orkami. Azeroth jest południową częścią teraz zwanego „Wschodniego królestwa”.

B[edytuj | edytuj kod]

The Barrens – kraina w fikcyjnym uniwersum Warcraft. Jest to miejsce przypominające sawannę, leżące w centralnym Kalimdorze i przynależące do Hordy. Preferowany poziom graczy w World of Warcraft to 10-28 i jest to największa rozpiętość poziomów wśród krain. Kilka misji z gry Warcraft III:Reign of Chaos odbywa się właśnie tutaj. W The Barrens znajduje się neutralne miasto goblinów The Ratchet, dwa miasta Hordy – Camp Taurajo i The Crossroads oraz aż trzy instancje – Wailing Caverns, Razorfen Downs i Razorfen Kraul. Poza tym znajduje się tu także wejście Hordy na Warsong Gulch. Jest to druga kraina dla większości taurenów, orków i trolli. Przed wydarzeniami ostatnich dziesięciu tysięcy lat stało tutaj kilka miast Kaldorei – nocnych elfów. Teraz miejsce to jest zamieszkane przez centaury i ostrogrzywy. The Barrens doczekała się znacznych zmian związanych z dodatkiem Cataclysm. Przede wszystkim zostało uznane, że kraina ta ma zbyt dużą rozpiętość poziomów i została podzielona na dwie części.

Blasted Lands – jedna z krain terytorium Eastern Kingdom w World of Warcraft: The Burning Crusade – oficjalnym dodatku do gry World of Warcraft. Znajduje się tam Dark Portal – przejście z kontynentu Azeroth do Outland: resztek zniszczonego Draeonoru.

D[edytuj | edytuj kod]

Darkshore – fikcyjna kraina z gry komputerowej Warcraft. Darkshore to podłużna kraina położona na północy Kalimdoru tuż obok Hyjal. Dla Darkshore charakterystyczne jest że panuje tam mrok i czerń. Region ten należy do Sojuszu czyli Alliance. Znajdują się tu ruiny elfickich miast: Ruins of Mathystra, Ameth'Aran.

Draenor – fikcyjny świat, znany z gier i książek z serii Warcraft. Draenor był ojczyzną orków i schronieniem draenei zanim przybyli do Azeroth. Ork szaman Ner'zhul otworzył lekkomyślnie portal do innych wymiarów by odkryć nowe światy do podbicia. Draenor rozerwał się na kawałki zanim całkowicie zanikł. Jednakże, spory fragment tego świata pozostał nienaruszony. Ten fragment jest nam znany jako Outland.

W dodatku Warlords of Draenor, stworzono pierwotną postać planety sprzed 35 lat, zanim została zniszczona przez Ner'zhula. Zamieszkują ją draenei oraz orkowie, z których Garrosh Hellscream zwerbował Żelazną Hordę, czyli zjednoczone Klany Orków.

Dun Morogh – w świecie Warcraft (znanym między innymi z serii gier komputerowych) Dun Morogh jest jednym z regionów geograficznych. Znajduje się w środkowej części kontynentu Azeroth w krainie Khaz Modan. Jest zamieszkany w większości przez krasnoludy i gnomy (niegdyś znajdowała się tutaj ich stolica – miasto Gnomergan; została jednak zniszczona) i prawie w całości pokryty śniegiem. Lody i śniegi topnieją tylko w lecie, co można zauważyć choćby po znajdującej się na mapie krainy dużej ilości rzek i jezior. Topografia terenu jest typowo górska. Widok jaki możemy podziwiać to albo wysokie góry i głębokie wąwozy.
Zwierzęta występujące w tym rejonie (jak na przykład wilki i niedźwiedzie) przystosowały się do życia w owych ciężkich warunkach poprzez zapuszczenie grubego futra. Prymitywne humanoidy takie jak lodowe trolle czy wendigo także zamieszkują ten obszar. Krasnoludzcy wojownicy używający w boju magicznych młotów zwani gryfimi jeźdźcami znani z gry Warcraft III: Reign of Chaos także pochodzą z tej krainy. Największym miastem krainy jest Ironforge, zamieszkane przez krasnoludy i gnomy. Słynie ono między innymi z Wielkiej Kuźni w której powstają zbroje i broń dla przymierza (ang. Alliance). Owo uzbrojenie było używane przez przymierze zarówno w Drugiej jak i Trzeciej Wojnie. Dzięki szybkiej kolei podróż z Ironforge do miasta Stormwind trwa tylko kilka minut. Na całym obszarze Aerie Peak można bez trudu znaleźć miedź, dlatego przybywa tu wielu górników, którzy pragną szkolić się w wydobyciu rudy i metalurgii. Częstym widokiem jest również kępa srebrnegoliścia (ang. silverleaf) – składnik alchemicznych mikstur.

Durotar – półwysep w fikcyjnym świecie Azeroth, w którym osadzona jest akcja książek i gier komputerowych z serii Warcraft. Półwysep ten znajduje się na kontynencie Kalimdor. Graniczy ze strefami: The Barrens, Azshara i z Wielkim Morzem (The Great Sea). Jest to strefa, w której przygodę z grą World of Warcraft zaczynają gracze wybierający jako postać orka lub trolla. Jako strefa startowa orków i trolli Durotar znajduje się pod panowaniem Hordy.

E[edytuj | edytuj kod]

Eastern Kingdoms – kontynent znajdujący się na Wschodzie świata Azeroth znanego z serii Warcraft.
Od zachodniej strony otacza go Wielkie Morze (ang. The Great Sea), od wschodniej Zakazane Morze (ang. The Forbidden Sea), zaś od północnej – Morze Północne (The North Sea). Dominującym rodzajem terenu są równiny trawiaste. Wydzielono cztery części kontynentu, są to (idąc od południa):

  • Azeroth, gdzie dominują równiny trawiaste, lecz na zachodzie da się znaleźć pustkowie oraz tereny obumarłe i moczary.
  • Khaz Modan z górzystym i zimowym krajobrazem w środkowej części. Na południu strefa wulkaniczna, zaś na północy moczary i bagna.
  • Lordaeron porośnięty trawą w całości. Jedynie na północnym zachodzie znajdują się tereny splugawione przez zarazę, jaka dotknęła tą część Eastern Kingdoms.
  • Quel'Thalas – równie zielony co Azeroth, lecz przez środek biegnie pas czarnej, splugawionej ziemi – jest to droga, którą maszerowali nieumarli w czasie oblężenia Quel'Thalas.

Elwynn Forest (Las Elwynn) – kraina należąca do fikcyjnego świata Azeroth, w którym umiejscowiona jest akcja książek i gier komputerowych z serii Warcraft. Jest to miejsce rozpoczęcia przygody z grą World of Warcraft dla graczy, którzy jako swoją postać wybiorą człowieka. W Lesie Elwynn znajduje się stolica rasy ludzkiej – Stormwind oraz pomniejsza wioska Goldshire. Pierwszymi stworzeniami z jakimi przychodzi walczyć na tym terenie są koboldy i młode wilki, murloki, niedźwiedzie i dziki oraz bandyci z Defias Brotherhood. Las Elwynn graniczy z: Burning Steppes, Redridge Mountains, Duskwood oraz Westfall.

Emerald Dream (po polsku „Szmaragdowy Sen”) – w świecie Warcraft jest to wymiar, który pokazuje Azeroth takim, jakim byłby, gdyby nie pojawiły się zwierzęta i cywilizacja. Wszyscy druidzi poznają zdolność wchodzenia do niego na pewnym etapie szkolenia. Można się w nim przedostać w dowolne miejsce śmiertelnego planu. Jest domeną Ysery, Aspektu Snu.

F[edytuj | edytuj kod]

Felwood – jest to kraina położona na północ od Ashenvale, granicząca ze wschodu z górą Hyjal i z zachodu z mrocznym Darkshore. Leży na kontynencie Kalimdor w świecie Azeroth. Jest to skażony las wypełniony satyrami, infernalami i treantami jak i taurenami i nocnymi elfami które walczą z nimi o przywrócenie krainy do życia. W Fellwood nie ma żadnych battlegroundów ani instancji.

H[edytuj | edytuj kod]

Hyjal – w świecie gier Warcraft święta góra nocnych elfów, na szczycie której znajduje się Nordrassil, Drzewo Życia. W tunelach pod górą znajdują się kurhany druidów. O Hyjal stoczono dwie zwycięskie bitwy z Płonącym Legionem. Góra Hyjal była miejscem zjednoczenia się sojuszu nocnych elfów, orków i ludzi. Dzięki zjednoczeniu tych ras Płonący Legion został pokonany. Archimonde (dowódca Płonącego Legionu) dał złapać się w pułapkę Malfuriona Stormrage'a (Malfurion zagrał na rogu Cenariusa, przybyły ogniki które zniszczyły Archimonde'a). W grze World of Warcraft można cofnąć się w czasie za pomocą Caverns of Time i wziąć udział w bitwie o górę Hyjal.

K[edytuj | edytuj kod]

Kalimdor – kontynent, znany z serii Warcraft. Dawniej określaną tą nazwą cały Azeroth, a po wybuchu studni wieczności Kalimdorem nazywamy kontynent leżący na zachodzie świata Azeroth (pozostałe powstałe kontynenty to Northrend i Eastern Kingdoms).
Kalimdor od wschodniej strony otaczany jest przez Wielkie Morze (ang. The Great Sea), a od zachodniej przez Zakazane Morze (ang. The Forbidden Sea), zaś od północnej przez Morze Północne (The North Sea). Wydzielono trzy części kontynentu: południowo-zachodni jest skalisto-pustynny, środkowy trawiasty, natomiast północny – lesisty (puszcze porastają głównie górę Hyjal). Na północy zamieszkiwany przez nocne elfy (Ashenvale, Hyjal, Teldrassil, Winterspring) i satyry. Krainę Mulgore zamieszkują taureni i centaury. Dustwallow Marsh ludzie i trolle. Głównym skupiskiem orków i trolli jest Durotar ze stolicą w mieście Orgrimmar. Ludzie natomiast są skupieni na wyspach: Alcaz i Theramore. W całym Kalimdorze można spotkać ogry, gobliny, centaury, harpie i świnio-ludzi.

Khaz Modan – to rejon w świecie Azeroth z fikcyjnego uniwersum gier komputerowych Warcraft. Rejon ten znajduje się na środku Eastern Kingdoms, pomiędzy Lordareonem a Azeroth. Nazwa pochodzi od imienia tytana Khaz'gorotha, twórcy krasnoludów, które zamieszkują ten region. Stolica krasnoludów znajduje się w podziemnym mieście Ironforge, skąd klan Miedziobrodych rządzi całym królestwem. Góry, które zajmują większą część kontynentu noszą nazwę Khaz Mountains.

L[edytuj | edytuj kod]

Loch Modan – to kraina znajdująca się w fikcyjnym świecie Azeroth, w którym umiejscowiona jest akcja książek i gier komputerowych z serii Warcraft. Jest położona w środkowej części Eastern Kingdoms. Znajduje się tu krasnoludzka wioska: Thelsamar oraz krasnoludzkich obozów strażniczych. W przeciwieństwie do Dun Morogh jest to kraina wolna od wiecznych lodów. Większość terenu Loch Modan zajmuje wielkie jezioro The Loch. Występują tam takie stworzenia jak: troggi, koboldy, niedźwiedzie, dziki, wielkie pająki, ogry. W jeziorze znajdują się stwory o nazwach: treshadon oraz croclisc. Loch Modan graniczy z: Dun Morogh, Wetlands, Badlands.

Lordaeron – jeden z kontynentów, które tworzą Eastern Kingdoms w uniwersum Warcrafta. Jest to również nazwa najsilniejszych ludzi w królestwie. Jest to również nazwa głównego miasta królestwa, zwana stolicą. Samo słowo powstało od kilku słów w językach Przymierza: „ziemi” (dvorf. Lorn), „ludzi” (agg. Daer) i „pokój” (talas. Ronae) – „ziemia pokojowo nastawionych ludzi”.

M[edytuj | edytuj kod]

Mulgore – to dolina w fikcyjnym świecie Azeroth, w którym osadzona jest akcja książek i gier komputerowych z serii Warcraft. Dolina ta znajduje się na kontynencie Kalimdor. Graniczy ze strefami: The Barrens, Stonetalon Mountains, Feralas oraz Desolace. Jest to strefa, w której przygodę z grą World of Warcraft zaczynają gracze wybierający jako postać Taurena. W dolinie Mulgore znajduje się stolica Taurenów – Thunder Bluff. Jako strefa początkowa Taurenów cała dolina znajduje się pod panowaniem Hordy.

N[edytuj | edytuj kod]

Northrend – kontynent w świecie Azeroth w fikcyjnym uniwersum gier komputerowych Warcraft. Kontynent ten, zajmuje miejsce na północ od Maelstrom, pomiędzy Kalimdorem a Eastern Kingdoms, tak że wszystkie kontynenty razem tworzą kształt odwróconego wzdłuż osi poziomej „U”. Sam Northend jest znany jako wielka, zimowa kraina, jest bowiem większy niż Draenor po zagładzie, czyli Outland. Miejsce to jest zmrożone ze wszystkich stron i zamieszkane przez stwory przystosowane do bardzo niskich temperatur, aczkolwiek w środku kontynentu można znaleźć miejsca nietknięte dotykiem mrozu. Kontynent jest często nazywany dachem świata ze względu na swe położenie i klimat.
Na Northend dzieje się końcowa część kampanii ludzkiej (a właściwie paladyna Arthasa Menethila), oraz część misji dodatku – Warcraft III: The Frozen Throne. Northend jest też głównym miejscem akcji drugiego dodatku World of Warcraft: Wrath of the Lich King. Kontynent został zaatakowany przez Hordę, Przymierze, Srebrzystą Krucjatę i Szkarłatne Natarcie.

O[edytuj | edytuj kod]

Outland, Pustkowie – to jeden z wielu światów w fikcyjnym uniwersum Warcraft. Są to resztki zniszczonego Draenoru, do World of Warcraft został wprowadzony w dodatku The Burning Crusade. Jest przeznaczony dla graczy o poziomach 58-70. Można się nań dostać przez Dark Portal z Blasted Lands. Składa się z siedmiu krain: Hellfire Peninsula, Zangarmarsh, Terokkar Forest, Nagrand, Blade's Edge Mountains, Netherstorm i Shadowmoon Valley.

Q[edytuj | edytuj kod]

Quel'Thalas – region geograficzny w fikcyjnym świecie Warcraft. Uznawany za osobny kontynent i część Eastern Kingdoms. Położony na północ od ludzkich siedzib w Lordareonie, Quel'Thalas był odwieczną siedzibą wysokich elfów. Gęste lasy oraz wyszkolone oddziały strażników zapewniały wspaniałą obronę. W centrum elfiej krainy znajdowała się Studnia Słońca – źródło wielkiej energii magicznej. To właśnie jej elfy wysokiego rodu zawdzięczały swą długowieczność i uzdolnienia magiczne. Jednakże to błogosławieństwo, jakim była Studnia Słońca, sprowadziło na elfy kataklizm. Hordy nieumarłych pod dowództwem księcia Arthasa zaatakowały Quel'Thalas; ich celem było dotarcie do źródła wielkiej mocy magicznej i użycie go do wskrzeszenia jednego ze swych dowódców – Kel'thuzada. Po odprawieniu rytuałów i ożywieniu nekromanty, studnia uległa zniszczeniu. Niedobitki elfickiego ludu, ocalałe po rzezi, postanowiły szukać nowego domu. Na znak pamięci po zamordowanych braciach, nazwali się krwawymi elfami (sin'dorei). Po latach tułaczki, książę Kael'thas postanowił wspomóc pół demona Ilidana. Elfy czerpały swą magiczną moc ze Studni Słońca, a ponieważ została ona zniszczona, krwawe elfy odczuwały pewien niedosyt magii.

S[edytuj | edytuj kod]

Shadowmoon Valley – kraina w grze World of Warcraft na kontynencie Outland dla graczy o poziomach 67-70. Krajobrazy tego miejsca przypominają trochę Burning Steppes, a bazami wypadowymi są Wildhammer Stronghold Sojuszu i Shadowmoon Village Hordy. Na północy znajduje się także neutralne miasto Ancient Draenei Base. Na wschodnim krańcu krainy znajduje się strefa raidowa The Black Temple (czarna świątynia, kiedyś zwana Czarną Cytadelą, miejsce w którym rządził Magtheridon) w której można pokonać samego Illidana Stormrage'a. Z tej krainy przejść można jedynie do Terokkar Forest.

Silithus – fikcyjna kraina w uniwersum gier komputerowych Warcraft. Jest to rozległa solna pustynia, zamieszkana przez Ahn'Qiraji, a ostatnio także nocne elfy z Cenarion Refuge i inne rasy Azeroth z Hordy bądź z Sojuszu. Na południu znajduje się Robaczy Mur, za którym rasa Ahn'Qiraji zamieszkiwała przez wiele lat po wygnaniu z Azeroth. Jednak ostatnie wydarzenia otworzyły bramy do świata tych insektoidów, przez co graczom World of Warcraft zostały udostępnione dwie rajdowe instancje – Temple of Ahn'Qiraji i Ruins of Ahn'Qiraji. Pokonać można tam jednego ze starych bogów, C'Thuna.

Sunwell Plateau – płaskowyż na wyspie na północy Eastern Kingdoms z uniwersum świata gier komputerowych Warcraft. Znajdowała się tam Studnia Słońca (ang. sun (słońce) well (studnia)), która była źródłem mocy wysokich elfów. Po rzezi w Quel'Thalas, krainach położonych na północ od Lordaeronu, Studnia Słońca straciła swoją moc na rzecz ożywienia nekromanty Kel'Thuzada.

T[edytuj | edytuj kod]

Teldrassil – kraina w fikcyjnym świecie gier komputerowych Warcraft – znajduje się na kontynencie Kalimdor, a właściwie obok, ponieważ jest to wyspa-korzeń nowego Nordrassil, drzewa życia. Grę w World of Warcraft rozpoczynają tam nocne elfy. Znajduje się tam także stolica – Darnassus.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]