Kraj Nadmorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kraj Nadmorski
Приморский край
(Primorskij kraj)
kraj
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Siedziba Władywostok
Kod ISO 3166-2 RU-PRI
Gubernator Oleg Kożemjako
Powierzchnia 164 673 km²
Populacja (2021)
• liczba ludności

1 879 486[1]
• gęstość 11,41 os./km²
Strefa czasowa czas moskiewski +7, UTC +10:00
Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Rosja
Plaża na Wyspie Rosyjskiej
Góra Jakut w pobliżu Dalniegorska
Droga w miejscowości Wrangel po tajfunie w 2008 roku
Góry Brat i Siestra w pobliżu Nachodki

Kraj Nadmorski (ros. Приморский край) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą we Władywostoku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Kraj Nadmorski stanowi najdalej wysuniętą na południowy wschód część Rosji. Znajduje się pomiędzy 42° i 48° szerokości geograficznej północnej i 130° i 139° długości geograficznej wschodniej. Jest rozciągnięty południkowo, a odległość od najbardziej wysuniętego punktu na północ do najbardziej wysuniętego na południe wynosi około 900 km.

Kraj Nadmorski graniczy z Chinami od zachodu, z Koreą Północną od południa, z Krajem Chabarowskim na północy i z Morzem Japońskim na wschodzie.

  • Długość granic – ponad 3000 km, w tym 1350 km to granice morskie.
  • Najwyższy szczytAnik, wys. 1933 metrów n.p.m.
  • Długość linii kolejowych – 1628 km, z czego 345 km to linie zelektryfikowane.
  • Długość dróg – 12 633 km

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Obszar kraju ma charakter górski i wyżynny. Przeważająca część kraju jest zalesiona (80%). Średnia wysokość wynosi ok. 500 m n.p.m. Głównym pasmem górskim jest Sichote Aliń z najwyższym szczytem Kraju Nadmorskiego ― górą Anik (1933 m n.p.m.), składające się z licznych mniejszych pasm. Na południu liczne jaskinie krasowe, np. Spiaszczaja Krasawica. Góry poprzecinane są licznymi dolinami rzek i potoków. Największą rzeką jest Ussuri z dopływem Bolszą Ussurką. Zachodnia część kraju położona jest na Nizinie Chanka nad największym rosyjskim jeziorem na Dalekim Wschodzie, Chanką. W kraju znajdują się również liczne małe wyspy, jak: Rosyjska, Popowa, Putiatina, Rejneke, Rikorda, Rimskiego-Korsakowa, Askold, Pietrowa i inne. Na Morzu Japońskim, w pobliżu Władywostoku, znajduje się Półwysep Jankowskiego – nazwany na cześć polskiego zesłańca Michała Jankowskiego, pioniera rosyjskiego Dalekiego Wschodu, archeologa, przedsiębiorcy, przyrodnika i hodowcy.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat kraju jest umiarkowany chłodny monsunowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez kraj przebiega linia kolei transsyberyjskiej, która kończy tu swój bieg, oraz liczne drogi w tym droga magistralna M60. We Władywostoku znajduje się największy rosyjski port morski na Dalekim Wschodzie oraz międzynarodowy Port lotniczy Władywostok.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku zaludnienie kraju wynosiło 2 258 391 osób[2], w 2002 roku 2 071 210[3], a w roku 2010 spadło do 1 956 497 mieszkańców[4]. W roku tym w skład populacji wchodziły następujące narodowości[5]:

Religia[edytuj | edytuj kod]

Według oficjalnego sondażu z roku 2012[6] 26,6% ludności Kraju Nadmorskiego zalicza się do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, 6% to niezrzeszeni chrześcijanie, 1% zalicza się do innej Cerkwi prawosławnej, 1% populacji zalicza się do rodzimowierstwa słowiańskiego (słowiańskie neopogaństwo). W dalszej kolejności, 24% populacji jest wierząca lecz nie należy do żadnej wspólnoty religijnej, 35% to ateiści, oraz 6,4% wskazuje inne religie lub nie chciała odpowiedzieć na pytanie[6].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Władywostok jest największym miastem portowym rosyjskiego Dalekiego Wschodu
W miejscu Ussuryjska niegdyś znajdował się Supin, będący centrum administracyjnym jednego z regionów państwa dynastii Jin
Nachodka jest miastem portowym i ośrodkiem przetwórstwa rybnego
Artiom jest młodym miastem założonym w okresie międzywojennym

Kraj podzielony jest na 10 miast wydzielonych i 22 rejony.

Tablice rejestracyjne[edytuj | edytuj kod]

Tablice pojazdów zarejestrowanych w Kraju Nadmorskim mają oznaczenie 25 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Kościół NMP we Władywostoku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Dalewostocznyj Geologiczeskij Institut (Rosyjska Akademia Nauk): Nadmorski Kraj Rosji (ros.). [dostęp 2012-06-14].