Kraj zachodnioczeski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapadoceskykraj.PNG

Kraj zachodnioczeski (cz. Západočeský kraj) – jednostka administracyjna w Czechach. Powstał 11 kwietnia 1960 na podstawie ustawy nr 36/1960 o podziale terytorialnym państwa i jako obszar administracyjny wciąż istnieje, nie jest jednak już jednostką samorządową. Siedzibą kraju jest Pilzno. Obejmuje on zachodnią część Czech właściwych. Na północnym wschodzie graniczy z krajem północnoczeskim, na północnym zachodzie z niemiecką Saksonią, na południowym zachodzie z niemiecką Bawarią, na wschodzie z krajem środkowoczeskim, a na południowym wschodzie z krajem południowoczeskim.

Obejmuje dziesięć powiatów: Domažlice, Cheb, Karlowe Wary, Klatovy, Pilzno Miasto, Pilzno Południe, Pilzno Północ, Rokycany, Sokolov i Tachov.

Pierwotnie kraj zachodnioczeski był także jednostką samorządu terytorialnego posiadającą własną administrację. Na podstawie ustawy nr 347/1997 i ustawy nr 129/2000 o krajach kompetencje samorządu terytorialnego przejęły nowe jednostki; „stare“ kraje stały się jedynie okręgami administracyjnymi dla np. sądów (Sąd Okręgowy w Pilźnie), prokuratury, policji czy urzędów skarbowych.

Powiaty Domažlice, Klatovy, Pilzno Miasto, Pilzno Południe, Pilzno Północ, Rokycany i Tachov tworzą samorządowy kraj pilzneński. Powiaty Cheb, Karlowe Wary i Sokolov tworzą samorządowy kraj karlowarski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]