Krajowa Rada Pokoju i Porządku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajlandia
Godło Tajlandii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Tajlandii

Krajowa Rada Pokoju i Porządku (taj. คณะรักษาความสงบแห่งชาติ, RTGS: khana raksa khwam sangop haeng chat; skrócona (taj. คสช, RTGS: khosocho )) (NCOP) – to junta wojskowa, która przejęła władzę w Tajlandii w wyniku zamachu stanu z 22 maja 2014 roku[1]. W dniu 20 maja 2014, wojsko ogłosiło stan wojenny w całym kraju, próbując powstrzymać narastający kryzys polityczny w kraju i wymusić ustąpienie demokratycznie wybranego rządu[2]. 22 maja wojsko odsunęło od władzy rząd Yingluck Shinawatry i utworzyło Krajową Radę Pokoju i Porządku do przejęcia kontroli nad państwem. Junta ocenzurowała media, zawiesiła konstytucję i zatrzymała członków tajlandzkiego rządu[3].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza nazwa przyjęta przez juntę brzmiała: Krajowa Rada Utrzymania Pokoju i Porządku (ang. "National Peace and Order Maintaining Council", skrót "NPOMC")[4]. Nazwa została później zmieniona na "Krajowa Rada Pokoju i Porządku" ( ang. "National Council for Peace and Order", skrót "NCPO") w dniu 24 maja 2014 roku[5].

Skład NCOP[edytuj | edytuj kod]

W dniu 22 maja 2014 NCOP ogłosiła skład [6] i oświadczyła, że jej przywódca będzie wykonywać wszystkie uprawnienia i obowiązki, które prawo przewiduje dla premiera i rządu, do czasu wyboru lub wyznaczenia nowego premiera[7].

23 maja NCPO ogłosiła, że krótko- i długoterminowe krajowe strategie administracyjne zostaną określone przez jej lidera. Rada przydzieliła swoich członków do ministerstw i agencji rządowych[8].

W dniu 24 maja 2014 NCPO rozwiązała Senat i nadała władzę ustawodawczą swojemu liderowi[9]. Jednocześnie nakazała sądowi, by działał zgodnie ze swoimi dyrektywami[10]. Później tego samego dnia przeniósła generała Adul'a Saengsingkaewa, Dyrektoraa Generalnego Królewskiej Tajlandzkiej Policji, a także jego zastępcę, na nieaktywne stanowisko w Kancelarii Premiera. Adul został zastąpiony przez generała policji Watcharapola Prasarnrajkita[11].

26 maja król Bhumibol Adulyadej zatwierdził zamach stanu, formalnie mianując generała Prayutha Chan-ocha na "odpowiedzialnego za administrację publiczną" od dnia 24 maja[12]. Królewska aprobata była postrzegana jako klucz do legitymizacji zamachu stanu[13].

Reakcje na zamach stanu[edytuj | edytuj kod]

 • Kanada Kanada – Minister spraw zagranicznych John Baird potępił zamach stanu i powiedział: "Ta decyzja narusza zasady demokratyczne w Tajlandii i stoi w jaskrawym kontraście z wcześniejszymi zapewnieniami armii, że jej rola będzie ograniczona do zapewnienia porządku publicznego. Mamy nadzieję i oczekujemy, że wojsko tajlandzkie przywróci w Tajlandii rządy cywilne tak szybko, jak to jest możliwe, z poszanowaniem demokratycznych procesów i praworządności, zapewnienia wolności słowa i zgromadzeń oraz zagwarantowania sprawiedliwego procesu dla tych, którzy zostali zatrzymani."[14]
 • Unia Europejska UEEuropejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS) wezwała wojskowych do zaakceptowania i poszanowania konstytucyjnego autorytetu władzy cywilnej i podkreśliła "znaczenie jak najszybszego przeprowadzenia wiarygodnych i pluralistycznych wyborów".
 • Francja Francja – Prezydent François Hollande potępił zamach stanu i wezwał do "natychmiastowego powrotu do konstytucyjnego porządku i do przeprowadzenia wyborów"[15].
 • Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZBan Ki-moon, Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie zamachem stanu i wezwał do "szybkiego powrotu do konstytucyjnych, cywilnych, demokratycznych rządów" i ruchu w kierunku współpracy między stronami[16].
 • Stany Zjednoczone USA – Sekretarz Stanu John Kerry potępił zamach stanu i powiedział, że "Ten akt będzie miał negatywne konsekwencje dla stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Tajlandią, szczególnie dla naszych relacji z tajskim wojskiem"[17].
 • Wielka Brytania Wielka Brytania – Wielka Brytania wyraziła zaniepokojenie zamachem, jednak nie posunęła się tak daleko, aby go potępić. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało brytyjskich podróżnych do przestrzegania zaleceń dotyczących podróży i stwierdziło: "Jesteśmy zaniepokojeni ogłoszeniem wojskowego zamachu stanu w Tajlandii i uważnie śledzimy rozwój sytuacji. Wzywamy wszystkie strony do odłożenia na bok dzielących ich różnic i przestrzegania wartości: demokracji i rządów prawa, co oczywiście leży w interesie Tajlandii."[18]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Thai military declares coup, detains party leaders (ang.). www.usatoday.com. [dostęp 2014-05-22].
 2. Riot police pulled out (ang.). www.bangkokpost.com. [dostęp 2014-05-20].
 3. Thai military takes over in coup - again (ang.). www.cnn.com. [dostęp 2014-05-22].
 4. National Peace and Order Maintaining Council Announcement 1/2014 (ang.). web.archive.org. [dostęp 2014-05-22].
 5. Junta summons TV operators, TV network operators (ang.). nationmultimedia.com. [dostęp 2014-05-24].
 6. รัฐประหารผ่าทางตัน (taj.). mgronline.com. [dostęp 2014-05-22].
 7. Coup leader to act as PM pending new premier appointment (ang.). nationmultimedia.com. [dostęp 2014-05-22].
 8. 'คสช.' ประกาศฉ.22 จัดส่วนงาน-กำหนดหน้าที่ความรับผิดชอบ (taj.). www.thairath.co.th. [dostęp 2014-05-23].
 9. Senate dissolved, police chief sacked (ang.). www.bangkokpost.com. [dostęp 2014-05-24].
 10. รวมประกาศ-คำสั่งคณะรักษาความสงบแห่งชาติ (taj.). www.mgronline.com. [dostęp 2014-05-22].
 11. คสช.ย้าย “อดุลย์-ธาริต-นิพัทธ์” เข้ากรุสำนักนายกฯ-ยุบวุฒิสภา (taj.). www.mgronline.com. [dostęp 2014-05-24].
 12. ประกาศแต่งตั้งหัวหน้าคณะรักษาความสงบแห่งชาติ (taj.). www.ratchakitcha.soc.go.th. [dostęp 2014-05-26].
 13. Thai coup: Leader Gen Prayuth receives royal endorsement (ang.). www.bbc.com. [dostęp 2014-05-26].
 14. Thailand coup leaders hold ex-PM Yingluck Shinawatra (ang.). www.cbc.ca. [dostęp 2014-05-22].
 15. Hollande condemns Thai coup, calls for elections (ang.). www.nationmultimedia.com. [dostęp 2014-05-22].
 16. Statement attributable to the Spokesman for the Secretary-General on Thailand (ang.). www.un.org. [dostęp 2014-05-22].
 17. Thai coup draws swift condemnation; U.S. says reviewing aid (ang.). www.reuters.com. [dostęp 2014-05-22].
 18. Britain ‘concerned’ by Thailand coup (ang.). www.expatica.com. [dostęp 2014-05-22].