Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 77.223.235.213 (dyskusja) o 18:26, 25 lip 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
KFPP Opole
{{{nazwa oryginalna}}}
ilustracja
Pełna nazwa

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Lata aktywności

{{{lata aktywności}}}

Termin

{{{termin}}}

Państwo

{{{państwo}}}

Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Obiekt

{{{obiekt}}}

Organizator

Polskie Radio, Telewizja Polska

Tematyka

{{{tematyka}}}

Wręczane nagrody

{{{wręczane nagrody}}}

Strona internetowa

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP Opole) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu (wyjątkowo w 2010 roku festiwal odbył się w dniach 10-12 września). Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu
Pomnik poświęcony pomysłodawcom festiwalu

Tradycyjnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynki), prezentacja utworów premierowych (koncert Premiery), konkurs debiutów estradowych (koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton). Od momentu swojego powstania jest to najważniejszy festiwal polskiej piosenki, cieszący się niesłabnącym prestiżem wśród krajowych wykonawców. Równolegle organizowano, posiadający formułę festiwalu międzynarodowego, festiwal piosenki w Sopocie.

Do 2005 w formule trzydniowej (piątek, sobota, niedziela),w latach 2011-2012 w formule dwudniowej (piątek i sobota). W latach 2013-2015 festiwal ponownie trwał trzy dni. Od 2016 roku wydłużono go o dodatkowy dzień - poniedziałek. Czwarty dzień KFPP w Opolu organizowany jest przez TVP Kultura i jest poświęcony tzw. muzyce alternatywnej.

KFPP OPOLE posiada swój sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy koncert.

Nagrody

Głównymi nagrodami festiwalu są obecnie:

Historia

Festiwal powstał w 1963 z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, oraz gospodarza Opola, Karola Musioła.

Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 roku. Od następnego 1964 roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet "Polskie Radio i Telewizja", oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) odbyły się w Szkole Muzycznej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, oraz jako towarzyszące festiwalowi w różnych salach klubowych miasta Opola. Od tego czasu tylko raz, w roku 1982 festiwal nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Opole 2008" odbył się w dniach 13-15 czerwca 2008. Jubileuszowy – pięćdziesiąty – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w dniach 14-16 czerwca 2013.

Edycje KFPP w Opolu

Zobacz też

Linki zewnętrzne