Krakow am See

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Niemczech. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Krakow am See
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Meklemburgia-Pomorze Przednie
Powiat Powiat Rostock
Burmistrz Wolfgang Geistert
Powierzchnia 87,07 km²
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

3437
39 os./km²
Nr kierunkowy 038457
Kod pocztowy 18292
Tablice rejestracyjne LRO
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa lokalizacyjna Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Krakow am See
Krakow am See
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Krakow am See
Krakow am See
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Krakow am See
Krakow am See
Ziemia 53°39′N 12°16′E/53,650000 12,266667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Krakow am See (pol. hist. Kraków[1]) – miasto w powiecie Rostock kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba urzędu Krakow am See.

31 grudnia 2008 miasto liczyło 3437 mieszkańców.

Geografia[edytuj]

Miasto leży nad jeziorem Krakower See na północnym zachodzie Pojezierza Meklemburskiego. Znajdują cię tam liczne zatoki i wyspy na jeziorach. Równiny pojezierza dochodzą do 80% jego powierzchni. Południowa część krakowskich jezior oraz takie jeziora jak Langsee lub Bossower See są częścią Parku Nossentiner/Schwinzer Heide.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Krakow am See pojawiły się w dokumencie z 21 maja 1298. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego słowa „kracka”. W średniowieczu miasto było siedzibą księstwa Werle-Güstrow i niekiedy miejscem obrad meklemburskiego Księstwa Krajowego. Krakow am See, jedno z najstarszych miast Meklemburgii, żyło obok handlu, rzemiosłem, rolnictwem i rybołówstwem. Miasto przeżyło kilka wielkich pożarów (ostatni w 1759). W 1842 wybudowano młyn holenderski, który zniszczyło dopiero uderzenie pioruna w 1975. W 1866 postawiono synagogę na Placu Szkolnym a w 1875 ratusz na Rynku. W 1882 zbudowano końcową stację kolejową z Güstrow i Plau am See. W 1900 nastąpiło otwarcie kąpieliska. W 1909 wybudowano dom uzdrowiskowy.

W roku 1907 odnowiono miastu prawa miejskie. W 1910 ustawiono pamiątkową, glinianą tablicę ku czci Fritza Reutera.

Herb[edytuj]

Krakow am See posiada herb miejski od 1516. Przedstawia on głowę byka na złotym tle. Byk posiada zamknięty pysk z wyciągniętym językiem oraz ze srebrnymi rogami. Na głowie byka znajduje się korona.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj]

Dzisiejsza gospodarka miasta opiera się głównie na turystyce oraz przetwórstwie. Miasto posiada fabrykę drewna i przetwórstwa metalowego.

Obok szkoły i przedszkola miasto posiada przychodnię, aptekę i podziemne centrum dla pracowników urzędu gminy. Turystyka odgrywała i odgrywa ważną rolę w życiu miasta. Dzięki położeniu na obszarze jezior znajduje się tam wiele hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych oraz placów campingowych do dyspozycji turystów.

Komunikacja[edytuj]

Miasto leży w odległości 8 km od autostrady A19 łączącej Berlin z Rostockiem. Przez samo miasto biegnie droga B 103 z Rostocka do Kyritz, więc istnieje dobre połączenie z sąsiednimi miastami: Güstrow, Teterow i Plau am See. Pasażerski ruch kolejowy z Güstrow przez Krakow am See do Karowa został przerwany w 2004. Najbliższy dworzec leży w oddali 15 km (w Karow lub Güstrow).

Krakow am See leży niecałe 18 km na południe od Güstrow. Miasta sąsiadujące z gminą to: Mühl Rosin, Hoppenrade, Kuchelmiß, Dobbin-Linstow, Karow, Neu Poserin, Dobbertin, Reimershagen oraz Zehna.

Pozostałe miejscowości[edytuj]

Do gminy Krakow am See należą: Alt Sammit, Bellin (przyłączony 1 stycznia 2005), Bossow, Charlottenthal, Groß Grabow, Klein Grabow, Marienhof, Möllen, Neu Sammit oraz Steinbeck.

Osoby urodzone w Krakow am See[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]