Krakow am See

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krakow am See
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Meklemburgia-Pomorze Przednie
Powiat Powiat Rostock
Burmistrz Wolfgang Geistert
Powierzchnia 87,07 km²
Wysokość 50 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

3 437
39 os./km²
Nr kierunkowy 038457
Kod pocztowy 18292
Tablice rejestracyjne LRO
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa lokalizacyjna Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Krakow am See
Krakow am See
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Krakow am See
Krakow am See
Ziemia 53°39′N 12°16′E/53,650000 12,266667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Krakow am See (pol. hist. Kraków[1]) – miasto w powiecie Rostock kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba urzędu Krakow am See.

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 3 437 mieszkańców.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży na północnym zachodzie Pojezierza Meklemburskiego. Znajdują cię tam liczne zatoki i wyspy na jeziorach. Równiny pojezierza dochodzą do 80% jego powierzchni. Południowa część krakowskich jezior oraz takie jeziora jak "Langsee" lub "Bossower See" są częścią Parku Nossentier-Schwinzer Heide.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Krakow am See pojawiły się w dokumencie z 21 maja 1298 r. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego słowa kracka. W średniowieczu miasto było siedzibą księstwa Werle-Güstrow i niekiedy miejscem obrad meklemburskiego Księstwa Krajowego. Krakow am See, jedno z najstarszych miast Meklemburgii, żyło obok handlu, rzemiosłem, rolnictwem i rybołówstwem. Miasto przeżyło kilka wielkich pożarów (ostatni w 1759 r.). W 1842 r. wybudowano młyn holenderski, który zniszczyło dopiero uderzenie pioruna w 1975 r. W 1866 r. postawiono synagogę na Placu Szkolnym a w 1875 r. ratusz na Rynku. W 1882 r. zbudowano końcową stację kolejową z Güstrow i Plau am See. W 1900 r. nastąpiło otwarcie kąpieliska. W 1909 r. wybudowano dom uzdrowiskowy.

W roku 1907 odnowiono miastu prawa miejskie. W 1910 r. ustawiono pamiątkową, glinianą tablicę ku czci Fritza Reutera.

Herb[edytuj | edytuj kod]

Krakow am See posiada herb miejski od 1516 roku. Przedstawia on głowę byka na złotym tle. Byk posiada zamkniętą mordę z wyciągniętym językiem oraz ze srebrnymi rogami. Na głowie byka znajduje się korona.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejsza gospodarka miasta opiera się głównie na turystyce oraz przetwórstwie. Miasto posiada fabrykę drewna i przetwórstwa metalowego.

Obok szkoły i przedszkola miasto posiada przychodnię, aptekę i podziemne centrum dla pracowników urzędu gminy. Turystyka odgrywała i odgrywa ważną rolę w życiu miasta. Dzięki położeniu na obszarze jezior znajduje się tam wiele hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych oraz placów campingowych do dyspozycji turystów.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży w odległości 8 km od autostrady A19 łączącej Berlin z Rostockiem. Przez samo miasto biegnie droga B 103 z Rostocka do Kyritz, więc istnieje dobre połączenie z sąsiednimi miastami: Güstrow, Teterow i Plau am See. Pasażerski ruch kolejowy z Güstrow przez Krakow am See do Karowa został przerwany w 2004 r. Najbliższy dworzec leży w oddali 15 km (w Karow lub Güstrow).

Krakow am See leży niecałe 18 km na południe od Güstrow. Miasta sąsiadujące z gminą to: Mühl Rosin, Hoppenrade, Kuchelmiß, Dobbin-Linstow, Karow, Neu Poserin, Dobbertin, Reimershagen oraz Zehna.

Pozostałe miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Do gminy Krakow am See należą: Ortsteile Alt Sammit, Bellin (przyłączony 1 stycznia 2005 r.), Bossow, Charlottenthal, Groß Grabow, Klein Grabow, Marienhof, Möllen, Nau Sammit oraz Steinbeck.

Osoby urodzone w Krakow am See[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt IIA. Poznań: 1937.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Powiat Güstrow