Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krakowska Akademia
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Academia Modreviana Cracoviensis
Andrzej Frycz Modrzewski Krakow University
Data założenia 2000
Państwo  Polska
Adres ul. Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
Liczba studentów 18 000
Rektor prof. dr hab. Jerzy Malec
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Krakowska Akademiaim. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Krakowska Akademia
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krakowska Akademiaim. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Krakowska Akademia
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Krakowska Akademiaim. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Krakowska Akademia
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Ziemia 50°03′02,88″N 19°57′52,23″E/50,050800 19,964508
Strona internetowa

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (KA, rzadziej AFM) – krakowska wyższa szkoła akademicka, będąca największą uczelnią niepubliczną w Małopolsce oraz drugą pod względem liczby studentów w Polsce. W zależności od kierunku zapewnia naukę na poziomie studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Na 19 oferowanych przez uczelnię kierunkach kształci obecnie ponad 18 tysięcy studentów. Uczelnia posiada certyfikat „Wiarygodna Szkoła” przyznany przez Akademickie Centrum Informacyjne.

Historia[edytuj]

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego została założona w roku 2000 przez Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o. jako Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (KSW), uzyskując uprawnienia szkoły wyższej nadane Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz wpis do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych pod numerem 141. Jednym z jej założycieli był, obecny prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski[1]. W latach 2002-2005 rektorem uczelni był dr hab. Zbigniew Maciąg.

W 2007 stała się uczelnią akademicka, a w 2009 decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego po spełnieniu kolejnych wymagań zmieniła nazwę na "akademia", stając się Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Uczelnia w rankingach[edytuj]

W rankingu szkół wyższych[2] uczelnia zajęła:

 • w rankingu uczelni akademickich: 74 miejsce w kraju (na 83 uczelni sklasyfikowanych w rankingu),
 • w rankingu niepublicznych uczelni magisterskich: 13 miejsce w kraju (na 84 uczelni sklasyfikowanych w rankingu).

Wydziały i kierunki kształcenia[edytuj]

Uczelnia daje możliwość podjęcia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, I i II stopnia na dwudziestu sześciu kierunkach, prowadzonych w ramach sześciu wydziałów.

Akademia oferuje również podjęcie studiów podyplomowych prowadzonych w ramach Centrum Studiów Podyplomowych.

Władze[edytuj]

Profesor nauk prawnych. Kierownik Katedry Historii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administacji Krakowskiej Akademii. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym kilku książek z zakresu historii administracji, historii ustroju oraz dziejów federalizmu polskiego i europejskiego. W latach 2002-05 ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy MEiN. W latach 2000-02 dziekan Wydziału Administracji, a następnie Wydziału Prawa i Administracji KSW. Były prorektor do spraw studenckich, od 1 września 2005 rektor Krakowskiej Akademii. Przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (od 15.12.2005).

Profesor nauk przyrodniczych. Była pierwszym dziekanem Wydziału Nauk o Rodzinie w KSW. Pracownik naukowy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zapraszana na pobyty naukowe w ośrodkach uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Jest autorką ponad 100 prac publikowanych w czasopismach zagranicznych dotyczących środowiskowych, metabolicznych i żywieniowych zaburzeń w stabilności enetycznej. Od 1 czerwca 2008 r. prorektor ds. Nauki i Nauczania Krakowskiej Akademii.

Kierownik Katedry Historii Doktryn Politycznych i Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii, oraz Zakładu Historii Myśli Politycznej w UJ. Autorka publikacji z zakresu historii myśli politycznej, ideologii i ruchów narodowych. W latach 2002-05 Dziekan Wydziału Prawa i Administracji KSW. Od roku 2005 ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy MENiS, od 1 września 2005r prorektor do Spraw Studenckich w Krakowsiej Akdemii.

Autor kilkudziesięciu publikacji, skryptów i artykułów z zakresu handlu zagranicznego, międzynarodowych stosunków gospodarczych, zagadnień celnych, ekonomicznych problemów eksportu budownictwa. Współorganizator ogólnopolskich konferencji z zakresu handlu zagranicznego. W latach 1997-98 Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionu Krakowskiego.

Repozytorium Instytucjonalne Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (eRIKA)[edytuj]

Od 2013 roku na uczelni funkcjonuje Repozytorium eRIKA będące cyfrową kolekcją dokumentów stanowiących świadectwo naukowej, badawczej oraz dydaktycznej działalności pracowników Krakowskiej Akademii. Zdeponowano w nim między innymi: artykuły naukowe, książki i fragmenty książek, rozprawy doktorskie, raporty z prac badawczych, nagradzane prace magisterskie i licencjackie oraz materiały konferencyjne. Zgodnie z założeniami otwartego dostępu (Open Access) zasoby Repozytorium są dostępne bezpłatnie dla wszystkich poprzez stronę internetową Repozytorium.

Przypisy

 1. Wpis na stronie uczelni..
 2. Ranking Perspektywy 2013
 3. O Wydziale AiSP. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 4. O Wydziale NoB. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 5. O Wydziale PAiSM. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 6. O Wydziale PiNH. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 7. O Wydziale ZiKS. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 8. O Wydziale ZiNM. ka.edu.pl. [dostęp 2013-03-23].
 9. Wydział Zamiejscowy w Tychach (pol.). ka.edu.pl. [dostęp 2015-10-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]